Poniedziałek, 30 stycznia 2023r. | Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila
Pokaż menu

Dwa kolory: biały i czerwony

30 kwietnia, 2021
Dwa kolory: biały i czerwony

…Polska Flaga. Jej Święto przypada na dzień 2 maja.

flaga2

Nasza flaga, to: czystość (biel) i odwaga (czerwień). To również odniesienie do godła Polski: kolor biały symbolizuje orła, czerwony – tło godła.
Na przestrzeni dziejów, zawsze pod biało-czerwoną walczyliśmy o niepodległość ojczyzny, broniliśmy honoru Polski. Od zawsze flaga otaczana była szacunkiem i czcią: przysięgało się na biało-czerwoną, przyklękało się przed flagą, całowało się jej rąbek. Ci, którzy z różnych przyczyn musieli wyemigrować z kraju, często wywieszali biało-czerwoną, aby zamanifestować swoją przynależność.  
W Polsce faga doczekała się swojego święta. Stało się to na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku, uchwalonej przez polski Sejm. Dla uczczenia tego dnia Polacy m.in. wywieszają flagę.
Pamiętajmy o tym święcie, a przede wszystkim otaczajmy biało-czerwoną czcią i szacunkiem, bo to jest nasze prawo i obowiązek. Polskie symbole narodowe  podkreślają ciągłość narodu. Zauważmy, że w naszej gminie wzrasta świadomość istnienia tego święta. Z tej okazji, na każdym kroku można natknąć się na wywieszone biało-czerwone flagi.
Gmina kilkakrotnie prowadziła akcje promujące, np. 1000 flag na 100-lecie Niepodległej – udostępniając mieszkańcom symbole narodowe, aby się łączyć.
Jednostki pomocnicze - sołectwa - pamiętają nieustannie o swoich miejscach, gdzie z godnością wywieszają flagi.
          2 maja – to święto nie jest przypadkowe, ponieważ jest to dzień wypadający między dwoma innymi ważnymi świętami. To dodatkowo podkreśla nasz patriotyczny charakter. Warto promować zasady obchodzenia się z tym symbolem. Bądźmy w tych dniach razem poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi.
Warto przypomnieć, że 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.
 

Renata Smędzik, an; fot. an
 
 
zamieściła. an
 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).