Wtorek, 23 kwietnia 2024r. | Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Pokaż menu

GALA „SYDERYTY 2022”

13 lutego, 2023
GALA „SYDERYTY 2022”

- już w najbliższy czwartek 16 lutego 2023 roku. Odliczamy!

haldypokopalniane

 
„SYDERYT”, to statuetka przyznawana przez Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmę osobom zasłużonym, które przyczyniły się do rozwoju i promocji gminy Poczesna.
Pierwsza gala odbyła się w 2016 roku. Dlaczego „SYDERYT”? Syderyt , to ruda żelaza (zawiera 47,98% Fe). To właśnie dzięki temu minerałowi, który w dużych ilościach występował w pocześniańskiej ziemi – nastąpił na naszych terenach rozwój hutnictwa i górnictwa. Teraz kawałek minerału znajduje się w każdej statuetce i sprawia, że jest ona niepowtarzalna i oryginalna.
Dzisiaj na terenie gminy Poczesna nie działają już żadne kopalnie. Ale w krajobrazie pocześniańskim jest wiele jeszcze hałd pokopalnianych, które przypominają o tradycjach górniczych tego regionu. Są to niewielkie pagórki porośnięte drzewami.
AN
 
 
 
 
 
 
 
Zam. an

 
haldypokopalniane
haldypokopalniane
haldypokopalniane
haldypokopalniane
haldypokopalniane
haldypokopalnianeGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).