Czwartek, 1 grudnia 2022r. | Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda
Pokaż menu

Gminę Poczesna odwiedziła Ewa Cielesz…

16 października, 2021
Gminę Poczesna odwiedziła Ewa Cielesz…

znana pisarka, poetka, autorka bestsellerowej trylogii ,,Córka cieni” oraz reżyserka teatru amatorskiego.


           15 października 2021r. gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej była Pani Ewa Cielesz. W dorobku artystycznym pisarki znajduje się kilka tomików poetyckich, zbiór opowiadań ,,Co za gwiazdami”, powieść ,,Niskie drzewa”, seria książek ,,Słońce umiera i tańczy”, najnowsza „Tango” oraz seria ,,Pochyłe niebo”. Jej książki cieszą się pochlebnymi opiniami zarówno krytyków, jak i czytelników. Ewa Cielesz jest polską pisarką o stale rosnącej popularności. Rozgłos zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej „Córka cieni”, na którą składają się pozycje: „Siedem szmacianych dat”, „Obce matki” a także „Burza przed ciszą”. Trylogia przedstawia ukazane na tle wojny losy tytułowej bohaterki Julianny.
       Zaproszenie Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy oraz Gminnej Biblioteki w Poczesnej na wieczór autorski pisarki przyjęli: samorządowcy: radni, sołtysi, prezes ZNP, czytelnicy. W swoich książkach Pani Ewa pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach i sprawach trudnych, które odnoszą się do codziennego życia ( m.in. rozwód rodziców choroba, niechciana ciąża, samotność ), gdzie nie ma łatwych rozwiązań i dobrych odpowiedzi. Jej powieści są bardzo emocjonalne, wzruszają, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji.

        Ewa Cielesz urodziła się w Piasecznie. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie reżyserię we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pasją Pani Ewy jest również teatr. Pisarka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi teatralne grupy dla najmłodszych, starszej młodzieży, studentów oraz grupę dorosłych. Dla tych wszystkich grup pisze programy i scenariusze. Jej spektakle cieszą się dużym powodzeniem. Ewa Cielesz jest autorką powieści, nauczycielką i instruktorem teatralnym, czterokrotnie wraz ze swoim zespołem, zdobyła Grand Prix Festiwalu Małych Form za Sztuki swojego autorstwa, związana z Wrocławiem. Obecnie mieszka w Konstancinie. Autorka zdradziła obecnym na spotkaniu kulisy swojego warsztatu pisarskiego. Opowiadała o tym, skąd czerpie inspirację do swoich książek, o planach na następne powieści, które już kiełkują jej w głowie, a także o zabawnych sytuacjach, jakie spotykają ją na spotkaniach autorskich. Wspominała też o swoich czytelnikach oraz ich wpływie na jej twórczość i życie. Bardzo ciekawie opowiadała o swoim życiu, swojej twórczości i o tematyce swoich powieści. Najbardziej znana jest trylogia „Córka cieni”, a w niej opisany: przedwojenny zakazany romans, ucieczka w Bieszczady, brutalność, wojny, bandy ukraińskie, trudna rzeczywistość powojennej Polsce – na tle zawirowań dorasta w samotności mała dziewczynka.
Autorka z radością w barwny i porywający sposób opowiadała o swoich życiowych losach zanim wstąpiła na drogę pisarstwa, oraz o swoim zapale do wykonywanego zawodu - a może raczej powołania, o swojej twórczości i o spotkaniach ze zwykłymi ludźmi noszącymi w sobie wiele niezwykłych i ciekawych historii. Podczas spotkania można było zakupić książkę z autografem. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z pisarką, przy podpisywaniu licznie zakupionych książek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem osobowości autorki, cieplej i niezwykle życzliwej. Dziękujemy.
Iwona Skorupa
zdjęcia: Magdalena Caban
 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).