Piątek, 18 czerwca 2021r. | Imieniny: Marka, Elzbiety
Pokaż menu

INFORMACJA NA TEMAT KOMUNIKACJI NA TERENIE GMINY POCZESNA

07 czerwca, 2021
Budynek Urzędu Gminy z 1921 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Budynek Urzędu Gminy z 1921 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Gmina Poczesna obsługiwana jest przez komunikację miejską Częstochowy, w znacznej części finansowaną z budżetu Gminy Poczesna. Gmina Poczesna, będąca bezpośrednim sąsiadem od strony południowej, miasta Częstochowa od wielu lat wspólnie z miastem organizuje transport publiczny i jest w dalszym ciągu zainteresowana jego kontynuowaniem w nowej formule.

Z uwagi na rozległy obszar naszej gminy nie jest możliwe skomunikowanie jej z miastem jedynie jedną linią dochodzącą do centrum Poczesnej. Obecnie trwają rozmowy z władzami Miasta Częstochowa , celem ustalenia dla Gminy Poczesna ciągów  komunikacyjnych z kluczowych punktów gminy tj. od strony wschodniej : Wrzosowa, Nowa Wieś, Słowik , Poczesna  do centrum lub przez centrum Częstochowy, zachodniej:   Brzeziny, Sobuczyna do centrum lub przez centrum Częstochowy, w części centralnej : Wrzosowa Huta Stara B do centrum lub przez centrum Częstochowy.

Gmina Poczesna od wielu lat jest najlepiej skomunikowaną Gminą w Subregionie Północnym. Łącznie w ciągu doby dla  naszych mieszkańców jest  realizowanych ponad 70 kursów. Ponadto przez Gminę Poczesna kursują również autobusy innych przewoźników. Czynimy starania, aby bilety  z ciągów  komunikacyjnych,   z kluczowych punktów Gminy do centrum Częstochowy  były biletami miejskimi, natomiast  planowany do uruchomienia transport gminny będzie zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Poczesna transportem bezpłatnym.

Gmina Poczesna w roku 2019 i w 2020 zawarła  umowę z Powiatem Częstochowskim na wspólne finansowanie zadań drogowych dotyczących przebudowy drogi powiatowej 1057 S Huta Stara A-Poczesna, 1056S Mazury-Młynek oraz przebudowa drogi 1056S w ciągu ulic Południowa -  Łąkowa, ponadto na drodze wojewódzkiej  DW 791 w roku 2020 również rozpoczęły się prace drogowe. W związku z licznymi interwencjami mieszkańców  oraz przewoźnika świadczącego usługi transportowe ( tj. MPK),  dotyczących dużych utrudnień    w przemieszczaniu się po drogach i odcięciu od komunikacji osób mieszkających przy drogach będących w przebudowie ,  po konsultacjach,  została podjęta decyzja organizacji transportu zastępczego.  Obecnie na terenie gminy Poczesna funkcjonuje transport zastępczy związany z dużymi utrudnieniami spowodowanymi remontami dróg.

W związku z tym nie należy łączyć transportu zastępczego z ewentualnym transportem docelowym. Docelowa komunikacja , którą chcemy wprowadzić po terenie gminy Poczesna będzie, zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy, transportem bezpłatnym i  pozwoli jeszcze lepiej skomunikować gminę. Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym operator (gmina ), przy udzielaniu zamówienia  publicznego   musi zapewnić m.in. tabor najwyższej jakości w tym  zapewniający  dostępność dla  osób niepełnosprawnych i osób z ograniczoną zdolnością ruchową.

Wspólnie z Samorządem Gminy dążymy do tego, aby komunikacja po terenie Gminy była bezpłatna, rozwojowa  i spełniająca oczekiwania mieszkańców.

Ponadto informuję że w dniu 25.05.2021 roku podczas sesji Rady Gminy Poczesna zostały podjęte uchwały dotyczące publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy Poczesna. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wysłuchania obrad XXV Sesji Rady Gminy Poczesna – pkt.17 obrad.

                                                                                                          Krzysztof Ujma
                                                                                                       Wójt Gminy Poczesna

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).