Środa, 28 lutego 2024r. | Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Pokaż menu

Jak korzystać z lasu

05 grudnia, 2023
Jak korzystać z lasu

To temat kolejnego spotkania słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poczesnej.

trzeci
Tym razem, w dniu 4 grudnia, gościliśmy prezesa Stowarzyszenia „Jurajska Szkoła Surwiwaru – bądź przygotowany” Mariusza Dzierskiego wraz ze współpracownikami. Cały cykl szkoleń dotyczy zasad etyki outdoorowej i składa się z siedmiu tematów:
1. Zaplanuj i przygotuj się zanim wyruszysz.
2. Trzymaj się szlaków i biwakuj w odpowiedni sposób.
3. Zadbaj o odpady i śmieci.
4. Przyrodę pozostaw w stanie nienaruszonym.
5. Minimalizuj skutki używania ognia.
6. Respektuj życie dzikich zwierząt.
7. Szanuj innych użytkowników terenu i szlaku.
W pierwszym dniu cyklu dowiedzieliśmy się co to jest etyka outdoorowa czyli edukacja przyrodniczo leśna, jak należy przygotować się do wyjścia np. w Bieszczady, co zabrać ze sobą, z jakimi przepisami należy się zapoznać i jak zachować się w lesie. Druga części spotkania poświęcona była tematowi - skąd biorą się śmieci w lesie i jak należy z nimi postępować. Wykładowca pokazał nam jakie śmieci najczęściej są pozostawiane w lesie przez turystów i jaki one mają wpływ na środowisko. Kolejne szkolenia z tego zakresu odbędą się w późniejszym okresie i połączone będą z warsztatami. Cały cykl zakończy się wydaniem certyfikatów.
Halina Synakiewicz; fot. Halina Synakiewicz

zam. an

 
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeci
trzeciGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).