Sobota, 25 maja 2024r. | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Pokaż menu

Kolejne spotkanie słuchaczy UTW

15 kwietnia, 2024
Kolejne spotkanie słuchaczy UTW

12 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej odbyły się badania narządu ruchu seniorów.

trzeci wiek
Badania przeprowadziła dr inż. Katarzyna Nowakowska – Lipiec z Politechniki Śląskiej wraz z mgr inż. Piotrem Szaflikiem i mgr inż. Hanną Zadoń. Na podstawie przeprowadzonych badań określono poziom aktywności fizycznej badanych, siłę ścisku dłoni, statykę postawy i analizę składu ciała. Uzyskane wyniki badań pozwolą na analizę funkcjonowania układu ruchu osób starszych.
Po przeprowadzeniu badań słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu przeprowadzonego przez dr inż. Katarzynę Nowakowską – Lipiec na temat : „Naturalne procesy starzenia”. Niestety procesu starzenia nie da się uniknąć. U osób starszych dochodzi do zwolnienia procesów metabolicznych, spada wydolność układu odpornościowego, dochodzi do spadku sprawności intelektualnej, zwyrodnienia stawów, otępienia, depresji oraz rozwoju wielu chorób, w tym chorób onkologicznych, cukrzycy, udarów, zawałów, osteoporozy itd.
Jak można zwolnić proces starzenia się ? Podstawą jest tu aktywność fizyczna i intelektualna, profilaktyka np. chorób i urazów, odpowiednia dieta bogata w białko, wapno, witaminę D i tłuszcze omega-3.
Na zakończenie wykładu Pani Doktor przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych wcześniej na słuchaczach UTW, z których wynikało, że nasi słuchacze są w dobrym stanie fizycznym, przede wszystkim przez to, że stale są aktywni zarówno fizycznie jak i intelektualnie.
Kolejny wykład przeprowadziła Pani Profesor Agata Rosińska Kierownik Katedry Infrastruktury Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Temat wykładu to - „Zanieczyszczenia wód”. Szczególnie dużym problemem dla nas jest mikroplastik, który niestety znajduje się wszędzie, nawet w naszej krwi. Źródłem zanieczyszczenia wody są m.in.: przemysł, odpady stałe, ścieki, emisje do atmosfery, pożary, wybuchy wulkanów, spalanie paliw kopalnych oraz transport. Co trzeci człowiek na świecie nie ma dostępu do bieżącej wody, a każdego roku około 3,5 mln. osób umiera z powodu braku wody do picia lub z powodu picia wody zanieczyszczonej. Z badań naukowych wynika, że 60 % polskich rzek ma stan ekologiczny umiarkowany, 30% słaby, a tylko 10% dobry lub bardzo dobry. Zadaniem nas wszystkich jest dbanie o czystość środowiska. Aby ograniczyć bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm mikroplastiku, trzeba jak najszybciej ograniczyć produkcję i użycie opakowań plastikowych. Temat ten jest dla nas bardzo ważny i nie został wyczerpany. Zapraszamy więc na kolejne spotkanie w tym temacie 10 maja.
Halina Synakiewicz fot; Beata Kaszyca

zam. an

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).