Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Konkurs na książkę dla dzieci niewidomych i niedowidzących …

01 maja, 2016
Pozostałości mostu kolei wąskotorowej w Kolonii Poczesnej - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Pozostałości mostu kolei wąskotorowej w Kolonii Poczesnej - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

...w Przedszkolu Publicznym w Poczesnej.

p-niedowidzace

Kontynuując współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych w Częstochowie Przedszkole w Poczesnej zorganizowało konkurs dla rodziców z dziećmi na „Książkę dla dzieci niewidomych i niedowidzących”. Konkurs został przeprowadzony w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Konkurs był bardzo trudny i wymagający. Żeby książka służyła dzieciom niedowidzącym musi mieć mało tekstu, małą liczbę szczegółów. Elementy tworzące ilustrację muszą mieć proste kształty pozwalające szybko poprzez dotyk odgadnąć treść tekstu. Muszą być trwałe i czytelne. Jak zawsze, rodzice dzieci z przedszkola stanęli na wysokości zadania. Choć na konkurs wpłynęło tylko 6 książek, to spełniły one wszystkie niezbędne wymagania, a dwie książki były z oryginalnym, autorskim tekstem. Pozostałe zostały zrobione do wierszy: „Okulary”, „Niezapominajki” oraz bajki „Trzy świnki”. Komisja konkursowa rozstrzygająca konkurs, w której skład weszły: p. Ilona Juszczyk - Kierownik Delegatury Polskiego Związku Niewidomych, p. Mieczysława Michalik – Prezes Zarządu Koła Ziemskiego PZN w Częstochowie oraz lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” na terenie przedszkola p. Żanetta Polaczkiewicz była pod wielkim wrażeniem wkładu pracy, jaki rodzice włożyli w wykonanie książki. Ogłoszenia wyników konkursu dokonano podczas zebrania ogólnego z rodzicami podczas którego zaproszeni goście wręczyli nagrody. Wszyscy rodzice otrzymali pamiątkowe dyplomy i książkę „Z dzieckiem w świat wartości” autorstwa Ireny Koźmińskiej założycielki i prezesa Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Elżbiety Olszewskiej członka zarządu i dyrektora programowego Fundacji. Dzieci, które wspólnie z rodzicami brały udział w konkursie otrzymały zabawki. Sponsorem nagród w konkursie byli rodzice jednego z przedszkolaków.

Prezes Zarządu Koła Ziemskiego Polskiego Związku Niewidomych p. Mieczysława Michalik poprosiła zebranych rodziców o podpisanie petycji do Pani Premier Polskiego Rządu w sprawie utworzenia Narodowego Programu Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących (petycję podpisało 69 osób). Dyrektor Przedszkola ogłosiła także, że podopieczni PZN przystępują do próby bicia rekordu Guinnessa w kategorii największa mozaika z monet. Głównym celem jest powołanie do życia pracowni tyfloinformatycznej przy Ośrodku Wychowawczo – Rewalidacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej PZN w Częstochowie. Przedszkole włącza się do akcji zbierania pięciogroszówek, które 10 czerwca zostaną przekazane do Delegatury Polskiego Związku Niewidomych.

Wszystkim, którym leży na sercu los osób niepełnosprawnych zachęcamy do przynoszenia do Przedszkola w Poczesnej monet pięciogroszowych w myśl hasła „Moje pięć groszy w słusznej sprawie”.

E.R.

 
p-niedowidzace
p-niedowidzace
p-niedowidzace
p-niedowidzace
p-niedowidzace
p-niedowidzace
p-niedowidzace
p-niedowidzaceGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).