Łączy nas biało-czerwona
Majowe Święta - i dwa jubileusze.
Zaczyna się długi weekend. Obfitujący w uroczystości, radość i odpoczynek
1 MAJA
1-go maja 2004 roku – czyli dokładnie 20 lat temu, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Od 1890 roku –Międzynarodowe Święto Ludzi Pracy przypada 1-go Maja. Dzisiaj pierwszy dzień maja kojarzony jest najczęściej z wypoczynkiem, początkiem majówki, a w kościele katolickim odprawiane są msze w intencji wszystkich ludzi pracy, których patronem jest św. Józef Rzemieślnik.
2 MAJA
Dla Polaków – 2-gi Maja – jest bardzo ważnym świętem – Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Kolejne święto i kolejny okrągły jubileusz, ponieważ Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej zostało uchwalone w lutym 2004 roku. Również 20 lat temu. Wszyscy wywieszamy flagi – łączy nas biało-czerwona i szacunek dla nzszej . Z okazji tego święta odbywa się wiele pikników, nie tylko o charakterze patriotycznym, ale przed wszystkim – rodzinnym.
3 MAJA
W tym roku obchodzimy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W 1971 roku, w Warszawie podczas obrad Sejmu Czteroletniego, uchwalono pierwszą w Europie, a drugą w świecie Konstytucją. Jej nowatorstwo polegało m.in. na uregulowaniu ustroju prawnego. Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła przywileje szlacheckie znosząc m.in. liberum veto. Konstytucja przestała obowiązywać rok później, kiedy król Stanisław August Poniatowski, główny twórca Konstytucji, przystąpił do konfederacji targowickiej – magnackiego spiski, który zawiązał się na życzenie carycy Katarzyny II.
3-maja, to także wielkie święto dla katolików – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto to nawiązuje do złożonych w katedrze lwowskiej Ślubów Jana Kazimierza. Był to akt , aktu oddania Polski pod opiekę Maryi podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku.
Życzymy wspaniałych majowych świąt.
Aneta Nawrot; fot. Aneta Nawrot
zam. an