Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada, 2021
Narodowe Święto Niepodległości

W tym roku gminne obchody święta 11-go Listopada miały miejsce w Poczesnej.

Na uroczystość, licznie przybyli mieszkańcy gminy Poczesna, duchowni, młodzież, samorządowcy, radni powiatowi, delegacja Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele Stowarzyszeń, partii politycznych, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe, pracownicy oświaty i kultury, Urzędu Gminy, środowisk twórczych oraz goście.  Uczestnicy - przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Poczesna - przeszli spod Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji do Parafii Św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Przed uroczystą Mszą Świętą - wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy - Iwoną Chołą oraz delegacjami, złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej, zapalili znicze i oddali hołd poległym za wolność.: m.in. pod pamiątkową tablicą upamiętniającą ks. Boguchwała Tuorę, pod pomnikiem św. Jana Pawła II, pod pomnikiem św. kard. Stefana Wyszyńskiego w Poczesnej. Miejsca Pamięci walk Narodowowyzwoleńczych  znajdują się na terenie gminy Poczesna  w miejscowościach: Brzeziny Nowe, Nierada, Poczesna  i Wrzosowa.
Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę celebrowana przez ks. Prałata - Jarosława Srokę. Po jej zakończeniu Wójt gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym przypomniał o doniosłości 11 Listopada w dziejach Polski i Europy.…- "Szanowni Państwo 11-ego listopada szczególnie myślimy o patriotyzmie! Tegoroczna obchody skłaniają nas do refleksji i zadumy. Na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy się jednoczyć  w siłę oraz powstawać ze zgliszczy. 103 lata temu spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. Polska odzyskała niepodległość, wróciliśmy na mapę świata. Marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę, stało się rzeczywistością. Dziś w szczególny sposób pamiętamy o bohaterach tamtych dni, również tych bezimiennych.
Nie możemy także zapominać o tak ważnych elementach jak lokalna historia, duma narodowa i wartości, jakie reprezentujemy. Niech myślą przewodnią we wszystkich naszych działaniach będą słowa św. kard. Stefana Wyszyńskiego „Możemy mieć szacunek dla wielu zdobyczy innych narodów, ale wierności ślubowaliśmy naszej polskiej Ojczyźnie. I tej wierności Ojczyźnie polskiej, kulturze narodowej, kulturze chrześcijańskiej w naszej polskiej ziemi dochowamy! Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska Polską była!” Dziś bowiem to właśnie patriotyzm i świadomość narodowa dają nam naszą własną tożsamość i chronią przed zatraceniem w anonimowym tłumie świata. We wrześniu 2017 Gmina Poczesna podpisała umowę współpracy partnerskiej. Umowa została podpisana w pałacu Balińskich w Jaszunach - historycznej siedzibie rodowej Radziwiłłów. Tak zaczęła się nasza współpraca z Polakami mieszkającymi na Kresach w dziedzinie kultury, edukacji i sportu, wymiana doświadczeń samorządowych, promocja, podtrzymywanie kontaktów społecznych, wzajemne poznawanie naszej wspólnej kultury i historii. Szanujmy nasz rodowód i nie zapominajmy, dzięki czemu jesteśmy narodem. Pamiętajmy o dokonaniach naszych przodków, starajmy się szerzyć i pielęgnować idee demokratyczne, brońmy wolności obywatelskich, prawdy, sprawiedliwości, godności człowieka. Okazją manifestacji przywiązania do Ojczyzny są wszystkie święta narodowe, w tym Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada. Pamiętajmy…Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze”. 
W polskiej tradycji 11 listopada to dzień  upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, dlatego też niech każdy z nas   w tym dniu pamięta o wywieszeniu we własnym domu flagi - naszego symbolu narodowego, dając tym samym wyraz uznania dla faktu uwolnienie kraju z jarzma zaborców, po 123 latach zniewolenia.
 
Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu: Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Poczesna pod batutą Wojciecha Greli; Kwiatów Jesieni pod kierunkiem Grzegorza Leonarcika; solistów z ZF „Wrzosowianie” pod kierunkiem Ewy Jasińskiej i Elżbiety Barteckiej oraz  solistów: Marii Pietrzak, Kai Pietrzak i Jakuba Wójcika – pod kierunkiem Doroty Wiśniewskiej. Wójt Gminy Poczesna- Krzysztof Ujma złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości, a mieszkańcom za liczny udział w obchodach.

 
tekst i zdjęcia: Iwona Skorupa
 
 
 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).