Czwartek, 22 lutego 2024r. | Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra
Pokaż menu

Nasi przyjaciele

05 września, 2023
Nasi przyjaciele

z Jaszun.

jaszuny
4 września 2023r, miało miejsce rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 we wszystkich placówkach oświatowych na terenie Gminy Poczesna. Tak było również w Szkole Podstawowej w Nieradzie, gdzie oprócz tradycyjnego rozpoczęcia roku szkolnego Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma nawiązał do wizyty naszych Rodaków z zaprzyjaźnionej Gminy Jaszuny.
W miesiącu czerwcu w Gminie Poczesna gościli uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach - rejon solecznicki.
Wiele obowiązków w przyjęciu delegacji z Jaszun przejęła wtedy społeczność Szkoły Podstawowej w Nieradzie: nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi, którzy włożyli duży wysiłek aby wizyta naszych Rodaków z Jaszun przebiegała sprawnie organizacyjnie i w rodzinnej atmosferze.
Podczas tegorocznej wizyty w ramach wymiany oświatowej zrealizowano szereg działań na terenie Szkoły Podstawowej w Nieradzie oraz w Gminie Poczesna i okolicach. Bogaty w różnorodne atrakcje program całego pobytu był wspaniałą okazją, aby zobaczyć część naszej Ojczyzny oraz jeszcze lepiej poznać kulturę i tradycje Polski, ale przede wszystkim nawiązać nowe przyjaźnie. Wizyta była również okazją do zacieśnienia współpracy i określenia naszych wspólnych planów na przyszłość.
Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma w ciepłych słowach zwrócił się do pedagogów, uczniów i społeczności lokalnej życząc sukcesów w nowym roku szkolnym. Była to również dobra okazja do złożenia podziękowań za bezinteresowną pomoc i nieocenione wsparcie, okazane podczas organizacji wizyty w Szkole Podstawowej w Nieradzie - Uczniów i Nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Jaszunach. „Dziękujemy Państwu za wrażliwość serca i ciepłe przyjęcie Rodaków z Litwy, za otwarte i szczere dzielenie się dobrem w Państwa gościnnych domach. Cała Społeczność Gminy Poczesna jest z Państwa dumna. Raz jeszcze proszę przyjąć wyrazy naszej wdzięczności - powiedział wójt Gminy Poczesna wręczając podziękowania dla wszystkich Rodzin, które przyjęły naszych Rodaków z Gminy Jaszuny w swoich domach. Podziękowania otrzymali również przedstawiciele lokalnej społeczności, samorządowcy oraz organizatorzy zaangażowani w przygotowania „Bezpiecznej Sobótki” w Nieradzie. Podczas uroczystości wójt Krzysztof Ujma zwrócił uwagę, jak ważna jest współpraca obu gmin w dziedzinie kultury, edukacji i sportu, wymiana doświadczeń samorządowych, promocja, podtrzymywanie kontaktów społecznych, wzajemne poznanie kultury i historii, wspólne działania, a także wymiana dzieci i młodzieży podczas wakacji. Warto podkreślić, że ok. 80% mieszkańców Jaszun stanowią Polacy. Mieszkańcy tych terenów mówią po polsku. Związek z ojczyzną, kultywowanie tradycji i kultury przodków powoduje, że słowo „Polska” ma w Jaszunach szczególne znaczenie, a patriotyzm szczególny wymiar. – Mieszkamy na Litwie, ale jesteśmy Polakami – podkreślał podczas swojej wizyty Zdzisław Mażejko, starosta gminy Jaszuny. Obecnie jest to jedna z najprężniej działających gmin rejonu solecznickiego. Nasi Rodacy w swoich wypowiedziach zawsze podkreślają, że mieszkają w Jaszunach, w rejonie solecznickim, Republika Litewska ale sercem i myślami zawsze są z Polską.
Iwona Skorupa

zam. an

 
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszunyGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).