Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

OPIEKA KOORDYNOWANA

08 stycznia, 2024
OPIEKA KOORDYNOWANA

Od ubiegłego roku dokonał się przełom w funkcjonowaniu POZ w Polsce.

OPIEKA KOORDYNOWANA

POZ plus wdrożył program opieki koordynowanej NFZ i zaprosił placówki medyczne do składania ofert na opiekę koordynowaną w zakresie kardiologii, diabetologii, pulmonologii i endokrynologii oraz na porady dietetyczne.Kolejną nowością i clue systemu jest osoba KOORDYNATORA , której rolą jest ułatwienie Pacjentowi poruszania się w tym systemie i prawidłowego przepływu informacji między lekarzem POZ i specjalistami , a także NFZ. Ten program stanowi przełom w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych. Lekarz POZ może zlecić szczegółowe badania serca czy płuc tylko na podstawie podejrzenia danej choroby, co ułatwia wykrycie schorzeń we wczesnej fazie, a następnie ich prowadzenia w ścisłej współpracy ze specjalistami w danej dziedzinie. Opieka nad Pacjentem z cukrzyca czy choroba serca, tarczycy, nerek czy płuc obejmuje nie tylko leczenie ale i maksymalnie 6 porad edukacyjnych w roku  i 3 porady dietetyczne w roku z dyplomowanym dietetykiem co sprawia, że obsługa Pacjenta jest kompleksowa.
Teraz praktycznie wszystko zaczyna się od lekarza POZ do którego zgłasza się Pacjent z problemem medycznym. Lekarz POZ kieruje go na ścieżkę diagnostyczną zlecając na przykład holter ciśnienia czy sercowy lub spirometrię czy dopplera naczyń i przekazuje go do Koordynatora w naszych ośrodkach -  Pani mgr Alicji Janikowskiej, która umawia go na te badania. Wyniki badań lekarz otrzymuje od koordynatora. Następnie lekarz decyduje, czy w związku z wynikami Pacjent nie wymaga opieki specjalistów i wtedy wraca do normalnych wizyt w POZ czy wymaga opieki specjalistycznej i wystawia mu IPOM czyli indywidualny plan opieki medycznej na cały rok. Następnie kieruje go do koordynatora, który umawia go na konsultacje specjalistyczne: dietetyczne edukacje czy pogłębioną diagnostykę np. ukg, próbę wysiłkową czy biopsje tarczycy. Istotne jest tez to, że Pacjent, który ma już rozpoznane schorzenia: serca cukrzycę czy schorzenia płuc – astmę, POCHP,  schorzenia nerek, tarczycy może dzięki lekarzowi POZ trafić od razu do specjalistów po wystawieniu IPOM i nie musi rezygnować z wizyt u swoich specjalistów do których chodzi. Specjaliści przekazują swoja konsultacje do lekarza rodzinnego z zaleceniami koniecznych badań,  poziomami refundacji leków do lekarza POZ, który uwzględniając dotychczasowe leczenie koryguje je o wskazówki specjalistów.
U nas w Gminny Ośrodek Zdrowia  w Poczesnej udało się pozyskać następujących lekarzy konsultujących :
w zakresie pulmonologii: lek Elwirę Ścibisz Kucharską
w zakresie diabetologii: dr n med.  Martę Stachowską,  dr n med. Ewa Mazur
w zakresie nefrologii: lek Justynę Machurę-Grzybowską
w zakresie dietetyki: mgr Ilonę Kołodziejczyk, mgr Joanne Machurę Nowak
Zakupiono również holtery ciśnienia i serca ora spirometr do badań wydolności płuc oraz aparat usg.
Planujemy zakup głowicy do ukg serca, próby wysiłkowej i pozyskanie specjalistów w zakresie: kardiologii, endokrynologii oraz patomorfologa do oceny biopsji tarczycy.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor GZOZ Poczesna
mgr Aneta Sowińska

 
OPIEKA KOORDYNOWANA
OPIEKA KOORDYNOWANA
OPIEKA KOORDYNOWANA
OPIEKA KOORDYNOWANAGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).