Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Opieka medyczna w gminie Poczesna

23 września, 2022
Opieka medyczna w gminie Poczesna

Od stycznia 2022 roku, Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia w Poczesnej ma nowego dyrektora – Anetę Sowińską. Nowa szefowa – pełna pomysłów i zapału - wprowadziła i wciąż wprowadza zmiany i udogodnienia dla pacjentów.

aneta sowinska

Aneta Nawrot: Od 20 stycznia 2022 roku jest Pani dyrektorem Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia w Poczesnej. Jaka była jedna z pierwszych decyzji, którą Pani podjęła po objęciu stanowiska?
Aneta Sowińska, dyrektor GZOZ: - W dniu 31 marca 2022 roku miało miejsce otwarcie, w ośrodku we Wrzosowej „Punktu pobrań materiałów do badań”. Początkowo rzeczony punkt znajdował się w części parterowej ośrodka, w gabinecie zabiegowym. Jednak już w połowie maja, dzięki zrozumieniu i pomocy Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy, punkt został przeniesiony na pierwsze piętro, do nowego wyremontowanego i wyposażonego gabinetu. Działa w poniedziałki, środy i czwartki od godziny 8:00 do 10:00 Była to - w mojej ocenie - jedna z najpilniejszych potrzeb dla naszych pacjentów i mieszkańców miejscowości Wrzosowa.
Chciałam dodać, że aby jeszcze bardziej usprawnić i polepszyć jakość usługi, wyniki badań są do osobistego odebrania już następnego dnia, ale też tego samego dnia można je „pobrać” przez Internet.
Jak już jesteśmy przy ośrodku zdrowia we Wrzosowej, to dodam jeszcze, że właśnie tutaj  gabinety zostały doposażone w nowy sprzęt komputerowy, a Wójt przekazał nowy automatyczny defibrylator zewnętrzny.
 
Z tego co wiem, zmiany zostały poczynione także w laboratorium w Poczesnej.
- Laboratorium w Poczesnej zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt do badania moczu, co w znacznym stopniu usprawni szybkie wykonanie badania.
Poza tym do ośrodka w Poczesnej kupiona została wysokiej klasy lodówka do przechowywania szczepionek. Model ten wyposażony jest w system monitorowania temperatury wewnątrz urządzenia, to niezwykle ważna sprawa, aby pacjenci otrzymywali  bezpieczne medykamenty muszą być one przechowywane we właściwych warunkach.
Dodam jeszcze, że w Ośrodku Zdrowia w Poczesnej kilka gabinetów zostało wyposażonych w klimatyzacje. Odnowione zostały też pomieszczenia biurowe i korytarz oraz zostały zakupione nowe, funkcjonalne wyposażenie.
 
Jakie jeszcze usprawnienia i udogodnienia Pani wprowadziła?
- Gabinety zabiegowe i gabinety lekarskie zostały wyposażone w nowe ciśnieniomierze, przyrządy do badania uszu - otoskopy, lampy bakterio i wirusobójczych. Wyposażenie gabinetu chirurgicznego w nowe meble spełniające standardy sanepidu.
Dla usprawnienia pracy i lepszego kontaktu personel-pacjent, w Ośrodku Zdrowia w Poczesnej rozbudowana została centrala telefoniczna. Rozmowy w rejestracji - w każdym z ośrodków zdrowia są nagrywane dla bezpieczeństwa pacjentów i komfortu personelu.
 
Bolączką, z jaką od pewnego czasu boryka się polska służba zdrowia jest brak personelu, brak specjalistów. Czy w gminie Poczesna też są podobne problemy?
- W Gminnym Zespole Ośrodków Zdrowia w Poczesnej od początku roku zostali zatrudnieni również nowi lekarze. Są to m.in.: Mikołaj Łebek – pediatra oraz Aleksandra Szczuka, Sonia Osadnik, Jakub Kulka - lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Od września pracę podjęła specjalista ginekologii i położnictwa - Alicja Nowakowska. Przyjmuje pacjentki w poniedziałki od godziny 9 do 12. Lekarka zastąpiła dotychczasowego ginekologa – Henryka Jabłońskiego.
Nasi pacjenci mogą również skorzystać z konsultacji neurologicznych, których udziela neurolog Maria Dobrakowska–Połać
W Nieradzie od października będzie pracował lekarz specjalista medycyny rodzinnej i medycyny ratunkowej - Grzegorz Lipczak.
 
Przez te kilka miesięcy niezwykle intensywna praca. Czy zdradzi Pani plany swoich najbliższych działań?
- Pracuję nad tym, aby zsynchronizować wyniki badań laboratoryjnych robionych przez nas z wynikami próbek wysyłanych do laboratoriów zewnętrznych. To by było bardzo duże ułatwienie dla pacjentów, którzy mieliby możliwość odebrania wyników badań internetowo i to za pomocą jednego kodu.
Moim marzeniem jest stworzenie fizjoterapii w ramach naszego GZOZ. Na te usługi jest duże zapotrzebowanie naszych mieszkańców.
Jeszcze w tym roku, do poradni w Poczesnej (a do wykorzystania dla wszystkich pacjentów) zamierzam kupić nowe USG. Nowoczesne z trzema głowicami: liniową, konwekcyjną i ginekologiczną. Będą na nim pracować m.in. ginekolodzy, chirurdzy oraz radiolog.
Już w tej chwili - w celu podniesienia jakości obsługi pacjenta – średni personel medyczny rozpoczął kursy i szkolenia. Chciałabym aby jak najwięcej osób z tego skorzystało.
W ośrodku w Nieradzie zamierzam wkrótce otworzyć „Punkt pobrań materiałów do badań”.
 
Dziękuję za rozmowę.
 

Aneta Nawrot; fot . archiwum Aneta Sowińska

 
 
WYKAZ LEKARZY ZATRUDNIONYCH W GMINNYM ZESPOLE OŚRODKÓW ZDROWIA W POCZESNEJ
 
LEKARZE POZ

 1. Lek. med. Andrzej Cupiał 
 2. Lek. med. Monika Skowronek
 3. Lek. med. Aleksandra Szczuka
 4. Lek. med. Jakub Kulka
 5. Lek. med. Edward Warta
 6. Lek. med. Sonia Osadnik
 7. Lek. med. Janusz Opara
 8. Lek. med. Grzegorz Lipczak

 
PEDIATRZY PORADNIA –D (DZIECIĘCA)

 1. Lek. med. Elżbieta Polczyk-Breczko
 2. Lek. Med. Aldona Szymczyk
 3. Lek. med. Mikołaj Łebek

 
PRACOWNIA USG

 1. Lek. med. Alicja Grabowska

 
PORADNIA GINEKOOGICZNA

 1. Lek. med. Alicja Nowakowska
 2. Lek. med. Andrzej  Minkner

 
PORADNIA CHIRURGICZNA

 1. Lek. med. Stanisław Pius
 2. Lek. med. Paweł Janecki
 3. Lek. med. Elżbieta Radecka-Złoto

 
PORADNIA NEUROLOGICZNA

 1. Lek. med. Maria Dobrakowska–Polac
 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).