Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

Słowik

24 listopada, 2023
Słowik

z nowym Zespołem Szkolno-Przedszkolnym.

slowik-szkola

W pierwszych dniach listopada 2023 roku odbył się odbiór prac budowlanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku. Tym samym można powiedzieć, że „Budowa sali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w m. Słowik 42-263 ul. Podlaska 4” została zakończona.
W ramach tej inwestycji powstała nowoczesna sala sportowa. Są zaplecza, szatnie, sanitariaty (wybudowane zgodnie z najnowszymi technologiami). Postały nowoczesne sale dydaktyczne (również z zapleczami i wyposażeniem).
Nowopowstały budynek został połączony tzw. „łącznikiem” z dawnym budynkiem szkoły. Całość otrzymało nową, estetyczną elewację utrzymaną w ciepłych, żółto-brązowych kolorach.
Największe jednak wrażenie robi nowoczesna sala sportowa, na której m.in. można rozgrywać wiele gier zespołowych. Doskonale, nowocześnie  oświetlona i wentylowana.
Uroczyste otwarcie dobudowanego obiektu planowane jest na początek 2024 roku. Natomiast wiosną, zostanie zagospodarowany teren przed obiektem (trawniki, odpowiednie rośliny, itp.)
Inwestycja w Słowiku rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Prace rozpoczęły się przygotowaniem terenu. W listopadzie ubiegłego roku, pojawiły się fundamenty, a w grudniu 2022 toku – zarys ścian. Od stycznia tego roku, prace na budowie w Słowiku również szły pełną parą. Najpierw powstał łącznik, który scala szkołę z nowym obiektem.
Plany zakładały, że budowa przy ul. Podlaskiej 4 trwać będzie 18 miesięcy. Dobra współpraca z wykonawcą sprawiły, że budowa została ukończona prawie pół roku przed terminem.
Koszt powyższej inwestycji wyniósł ponad 6 milionów zł. Pieniądze zostały pozyskane z Rządowego Funduszu „Polski Ład” oraz budżetu Gminy Poczesna.
Aneta Nawrot; fot. AN
 
Z HISTORII…
…po II wojnie światowej, Szkoła Podstawowa w Słowiku mieściła się w starym, drewnianym budynku, gdzie dzieci uczęszczały do klasy I-IV. Starsze dzieci kontynuowały naukę we Wrzosowej w klasach V-VII.
23 lipca 1957 roku powołano Komitet Budowy Szkoły. Zajęto się organizacją prac dotyczących zapewnienia materiałów budowlanych, prac na budowie, zbiórką dobrowolnych kwot wpłacanych przez mieszkańców.
1 września 1960 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej szkoły. W roku 1966 powstała propozycja wprowadzenia klasy VIII, pozyskania nowych pomieszczeń na pracownie, świetlicę i stołówkę oraz budowy Domu Nauczyciela. Już trzy lata później 23 listopada 1969 rok dokonano położenia kamienia węgielnego pod rozbudowę szkoły w Słowiku.
Pełnoklasowa szkoła w Słowiku funkcjonowała do 1973 roku. 50 lat później – w listopadzie 2023 roku zakończyła się rozbudowa szkoły. Placówka wzbogaciła się o nowy tenor, natomiast 26 października 2023 roku Rada Gminy Poczesna podjęła Uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Słowiku, wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku, zgodnie z treścią powyższej Uchwały: „nadaje się Szkole Podstawowej w Słowiku imię „Orła Białego””.
opr. an

zam. an

 
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkola
slowik-szkolaGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).