Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

Spotkanie wigilijne

10 grudnia, 2023
Spotkanie wigilijne

KGW w Nowej Wsi.

nowa wies
W dniu 8. grudnia w świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi spotkały się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rady Sołeckiej z Nowej Wsi na tradycyjnej Wigilii. Obrzęd ten jest wyjątkowo piękny i niepowtarzalny, a najważniejszym momentem jest Wieczerza. Kultywując tą piękną tradycję, panie z KGW przygotowały tradycyjne, oczywiście postne pokarmy i spotkały się przy stole przykrytym białym obrusem, na którym w honorowym miejscu położono opłatek. Jak tradycja pokazuje, przygotowano również wolne miejsce w oczekiwaniu na zabłąkanego wędrowca.
Wyjątkowym gościem był Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń świątecznych przez radną Halinę Synakiewicz i Panią Sołtys Danutę Markowską. Następnie wszyscy obecni połamali się opłatkiem, składając sobie wspólnie życzenia. Był tradycyjny barszczyk czerwony z uszkami, ryba z kapustą i ziemniakami, kompot z suszu, śledzik z cebulką, dwie sałatki i oczywiście domowe ciasto. Wszyscy zaśpiewali tradycyjne kolędy, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.
Halina Synakiewicz
fot.Halina Synakiewicz

zam. an

 
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wies
nowa wiesGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).