Poniedziałek, 30 stycznia 2023r. | Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila
Pokaż menu

Symboliczny witraż

13 grudnia, 2022
Symboliczny witraż

w kościele po wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej.

witraz

W 44 rocznicę wybrania Kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra, w kościele we Wrzosowej odbyło się uroczyste „oddanie” nowego witrażu. Okazałe, przemyślane dzieło przedstawia „Ostatnią Wieczerzę”. Prezentuje jedno z ważniejszych wydarzeń Kościoła Katolickiego: ostatni, wspólny posiłek Chrystusa z Apostołami. Ostatnie spotkanie w takim gronie, przed pojmaniem, osądzeniem i ukrzyżowaniem Jezusa.
Dlaczego „Ostatnia Wieczerza”?
- Kościół we Wrzosowej jest pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – wyjaśnia Ksiądz Kanonik Jacek Kołodziejczyk, Proboszcz parafii we Wrzosowej. – I witraż do tego nawiązuje. Jak głosi nauka Kościoła, właśnie podczas „Ostatniej Wieczerzy” Chrystus „dał” Apostołom chleb oraz  wino jako swoje Ciało i Krew. Nakazał, aby po Jego śmierci, Eucharystia była celebrowana z należytą czcią.
            Zamysł - aby witraż powstał - pojawił się jakiś czas temu, a pierwsze spotkanie w sprawie realizacji tego zamierzenia odbyło się dokładnie 22 maja tego roku. Projektant, wykonawca, zleceniodawca oraz pozostałe osoby zaangażowane w powstanie dzieła – błyskawicznie doszli do porozumienia. Tak więc pod koniec maja 2022 roku prace w kościele we Wrzosowej ruszyły pełną parą.
- Nad powstaniem tego dzieła z ogromnym zapałem i sumiennością pracowali: witrażysta Grzegorz Słomka. Zespolenia witraża w podwójną szybę podjęła się firma Lemar - Marka Lewandowskiego – wylicza ks. Kanonik Jacek Kołodziejczyk. - Firma Wiecha Jarosława Pietruszki przygotowała okna: oczyściła je, zakonserwowała, pomalowała okienną stolarkę.
Po tych przygotowawczych pracach rozpoczął się montaż witrażu. Wykonywany był etapami. Taka była konieczność. Nie wszystkie elementy dzieła powstały jednocześnie. Bardziej skomplikowane wymagały większego nakładu pracy witrażysty.
- Ale dzięki sumienności i zaangażowaniu wszystkich, których praca przyczyniła się do powstania tego dzieła, witraż powstał. A uroczystość jego odsłonięcia odbyła się w zaplanowanym czasie, w dniu, w którym szczególnie pamiętamy o Świętym Janie Pawle II – stwierdził ks. Kanonik Jacek Kołodziejczyk.
Witraż w kościele we Wrzosowej nie tylko zachwyca, ale – przepełniony symboliką – wzbudza refleksję i w pewnym sensie nawiązuje do „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci*.
- Serdecznie zapraszam. Kościół we Wrzosowej otwarty jest dla wszystkich, którzy potrzebują wyciszenia, zadumy, a także codziennej modlitwy – dodał ksiądz Proboszcz.
Aneta Nawrot
 
 
*”Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci
Dzieło znajduje się w Klasztorze Ojców Dominikanów przy Bazylika Santa Maria delle Grazie  w Mediolanie. Mistrz Leonardo namalował je pod koniec XV wieku na zlecenie księcia Mediolanu Ludwika Sforza.
Dzieło – niezwykle realistyczne, naturalistyczne z zachowaniem proporcji i głębi, przedstawia scenę, w której Jezus wyjawia, że jeden z Jego uczniów go zdradzi.
opr. an

zam. an

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).