Piątek, 19 kwietnia 2024r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

Szkolne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

02 marca, 2023
Szkolne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 r. w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w naszej szkole został zorganizowany dla uczniów klas IV-VIII, pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 1939, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita” oraz klas ósmych projekcja filmowa dotycząca Żołnierzy Wyklętych.

wykleci

Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Lublina omówiła i zaprezentowała: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy wz 36 (szeregowy, podoficer), ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii polskiej, bezpieczne repliki broni, rekonstrukcje z udziałem publiczności, technika wojskowa, łączność i zaopatrzenie, musztra i sprzęt bojowy.
          Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o historii II wojny światowej. Mogli zapoznać się z replikami uzbrojenia i wyposażenia wojskowego i oczywiście uwiecznić to na fotografii.
          Pokaz rekonstrukcyjny stanowił wprowadzenie do trudniejszej tematyki jaką niewątpliwie jest historia Żołnierzy Wyklętych, z którą szczegółowo zostali zapoznani uczniowie klas ósmych.
W trakcie zorganizowanego dla nich pokazu filmowego, ósmoklasiści poznali historię tragicznej śmierci Witolda Pileckiego, który jest określany mianem „świętego polskiego patriotyzmu”. Walczył on w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921, w kampanii polskiej 1939 roku, a następnie aktywnie działał w polskim podziemiu niepodległościowym zarówno podczas I konspiracji w latach 1939-1944/1945 oraz w II konspiracji przypadającej na lata 1944/1945-1956. Do najbardziej heroicznych dokonań Witolda Pileckiego niewątpliwie należało zgłoszenie się „na ochotnika” do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w celu zorganizowania tam konspiracji. Ten niekwestionowany polski bohater narodowy został zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 r. Przed śmiercią powiedział: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać" oraz że  „Oświęcim to była igraszka” w porównaniu
z katownią Urzędu Bezpieczeństwa.
          Niezłomna i bohaterska postawa Żołnierzy Wyklętych walczących z okupacją sowiecką wzbudza dzisiaj podziw i pokazuje, że wolność nie jest dana na zawsze i że często trzeba o nią walczyć.
 
Kornel Mielczarek; fot. materiały nadesłane przez szkołę

zam. an

 
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleciGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).