„Ucieczka” i „Czaty”

- ballady Adama Mickiewicza zostały w sposób mistrzowski odczytane przez Magdalenę Ogórek i Marcina Wolskiego.

Gmina Poczesna co roku aktywnie włącza się w „Narodowe Czytanie”, w akcję pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Pomysł „Narodowego czytania” narodził się 10 lat temu, w 2012 roku. Wtedy to po raz pierwszy, w całej Polsce, a także w wielu ośrodkach za granicą naszego kraju, można było usłyszeć wspólne czytanie „Pana Tadeusza” – Adama Mickiewicza..
W tym roku - 3 września – również sięgnęliśmy do twórczości jednego z naszych narodowych wieszczów. Tym razem po „Ballady i romanse”, których w 2022 roku przypada 200-na rocznica wydania.
„Narodowe czytanie”, z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Ludzie czytają w najróżniejszych miejscach – zarówno w kraju jak i za granicą. Ważna jest ta chwila refleksji nad tym co autor chciał nam przekazać. Jakie wartości „przemycił” w swoim tekście, dziele… Ile z tego nadal jest aktualne, ile było profetyczne...
„Narodowe czytanie” w gminie Poczesna odbywało się już m.in. w Galerii Jerzego Kędziory oraz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Czytaliśmy w amfiteatrze w Słowiku oraz w miejscowości Brzeziny. Nie przerwaliśmy akcji w czasie pandemii. Do czytania „Balladyny” włączyliśmy się wirtualnie.
W tym roku „Narodowe czytanie” zorganizowane zostało w miejscowości Nierada, w szkole podstawowej. Przybyli m.in. ks. Proboszcz parafii w Poczesnej – Jarosław Sroka, ks. Proboszcz parafii we Wrzosowej – Jacek Kołodziejczyk, członek zarządu powiatu częstochowskiego – Adam Morzyk, samorządowcy – radni i sołtysi - z terenu gminy Poczesna z przewodniczącą Rady Gminy – Iwoną Chołą, zastępca komendanta policji w Poczesnej – Bogdan Wiśniewski, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Stowarzyszeń, pracownicy Urzędu Gminy – z Wójtem Krzysztofem Ujmą, jego zastępcą – Andrzejem Lechem, Sekretarz Gminy – Renatą Smędzik, Skarbnik Gminy – Magdaleną Kadłubek. Obecna była dyrektor GOK i Biblioteki – Iwona Skorupa wraz z delegacją pracowników. Nie zawiedli rodzice, mieszkańcy i przyjaciele gminy Poczesna oraz artysta plastyk Mariusz Chrząstek.
Wszystkich powitał Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma wraz z Martą Muchlą dyrektorem Szkoły Podstawowej w Nieradzie.
Gośćmi, którzy w mistrzowski sposób przeczytali dzieła Adama Mickiewicza byli: dr n. humanistycznych, historyk, dziennikarka, pisarka, znawczyni sztuki – Magdalena Ogórek oraz Marcin Wolski: historyk, pisarz – autor ponad 100 książek, dziennikarz, satyryk, twórca Polskiego „Zoo”, „Szopek Noworocznych”, współtwórca „60-ciu minut na godzinę” oraz „Powtórki z rozrywki”.
Z podziałem na role przeczytali mało znane ballady. Pierwsza - „Ucieczka”, ballada przejmująca, w której główni bohaterowie nie mają nawet nadanych imion, gdyż w zamyśle autora mieli być swego rodzaju symbolami. Przykładowo młoda dziewczyna czekająca na ukochanego powracającego z wojny – symbolizuje wierne, czekające na swych mężów i ukochanych kobiety.
Ważna jest również stylizacja, jak pisze Wacław Borowy w O „Ucieczce” Mickiewicza:
[..] Utwór ma prostotę i surowość pieśni ludowej, chociaż w zakresie środków, którym i osiąga nastrój, wychodzi daleko poza tradycyjne zasoby pieśni ludowej. […][1]
Po przeczytaniu „Ucieczki” i „Czatów” Magdalena Ogórek i Marcin Wolski przeprowadzili warsztaty literacki. Odpowiadając m.in. w jaki sposób opracowuje się informacje źródłowe przy pisaniu książek o charakterze naukowym czy historycznym. Młodzież fantastycznie reagowała na rymowane „treści”, które prezentował Marcin Wolski.
Po zakończeniu „Narodowego czytania”, prowadząca – dyrektor Marta Muchala zaprosiła na scenę mieszkańca gminy Poczesna – Jerzego Kędziorę, światowej sławy artystę, twórcę rzeźb balansujących, który zainaugurował swój jubileusz „85 międzyjubileuszowych dób w balansie”.
Tradycyjnie już, uczestnicy „Narodowego czytania” otrzymali książki: „Ballady i romanse Adama Mickiewicza z okolicznościową pieczątką… Zostały one – jak co roku – ufundowane przez Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmę.
Po podziękowaniach, krótkich przemowach, rozdawaniu autografów, nastąpił jeszcze jeden miły akcent. Wójt Gminy Poczesna wraz z zaproszonymi gośćmi, samorządowcami i przedstawicielami mieszkańców dokonał uroczystego otwarcia placu zabaw w Nieradzie przy ul. Targowej. Przypomnijmy: pod koniec lipca 2021 roku, w Centrum Usług Społecznościowych w Janowie, odbyła się uroczystość podpisania - jak również wręczenia - umów przedstawicielom gmin na realizację zadań w ramach Konkursu Marszałkowskiego „Inicjatywa Sołecka” 2021r. O dotacje finansową w ramach tej inicjatywy, ubiegało się w sumie 215 wnioskodawców, ale dotacje (w ramach Konkursu – red.) udzielono 113 gminom. Wśród beneficjantów znalazła się Gmina Poczesna. Dzięki temu finansowemu wsparciu zaplanowano zrealizowanie dwóch zadań. Jednym z nich jest inwestycja pn.: „Budowa placu zabaw dla dzieci w miejscowości Nierada”. Na nowym plac u zabaw znalazły się: zjeżdżalnia, podwójna huśtawka oraz huśtawka na sprężynie. Jest też karuzela tarczowa, huśtawka równoważna, piaskownica oraz ławki. Wszystko z odpowiednimi atestami. Inwestycja dofinansowana jest także z budżetu Gminy Poczesna.
O plac zabaw w miejscowości Nierada zabiegała lokalna społeczność oraz samorządowcy, głównie sołtys miejscowości Nierada – Jarosław Kmieć, który również obecny był podczas otwarcia.
Dziękujemy wszystkim osobom, które beziteresownie przyczyniły się do tego, aby „Narodowe czytanie” wypadło godnie i dobrze, m.in. rodzicom, samorządowcom, oraz nagłaśniającej imprezę firmie Omega Music. Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia za rok!
Aneta Nawrot, fot. Aneta Nawrot





















































































































































































