Sobota, 4 lutego 2023r. | Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Joanny
Pokaż menu

Uzależnienia behawioralne

18 stycznia, 2023
Budynek Urzędu Gminy z 1921 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Budynek Urzędu Gminy z 1921 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Internet.
 
Uzależnienia behawioralne
Internet.
 
Rozwój cywilizacji, działań i nowości ułatwiających codzienne życie, pociągają za sobą również wiele zagrożeń, o których – na początku – można nie zdawać sobie sprawy. Dopiero, kiedy powodują one uzależnienie, a następnie przechodzą w nałóg, sprawa staje się bardzo poważna i wymaga pomocy. Często pomocy specjalisty.
 
Aneta Nawrot: Czym są zagrożenia behawioralne?
Halina Kunowska, terapeutka: -  Najprościej mówiąc, są to swoiste uzależnienia psychiczne, charakteryzujące się nałogowym zachowaniem w przypadku pewnych przyjemności. I jak to bywa na początku w takich sytuacjach: jest krótkotrwałe zadowolenie, a nawet euforia czy poczucie „odstresowania się” – podczas ich wykonywania. Po czym następuje coraz silniejsza potrzeba powtórzenia tej, sprawiającej chwilową przyjemność, czynności a w efekcie prowadzi do uzależnienia, a w końcu do nałogu.
 
Jednym z zagrożeń behawioralnych, jaki pojawił się w naszym życiu, jest uzależnienie od Internetu.
- Tak, to prawda.
Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z Internetu daje nam szerokie możliwości. W obecnych czasach Internet jest źródłem informacji i w zasadzie nieodłącznym narzędziem pracy oraz nauki. Poza tym dzięki połączeniom internetowym możemy również kontaktować się z osobami, przyjaciółmi, rodziną, z którymi dzielą nas duże odległości. Internet stwarza również możliwości poznawania nowych osób i w przypadku ludzi, którzy są nieśmiali może być pomocy w przełamywaniu nieśmiałości…
 
To pozytywy, a gdzie w takim razie zagrożenie?
- Jeśli korzystamy z Internetu okazjonalnie, kiedy służy on nam do  pozyskiwania informacji lub jest – w racjonalnym stopniu – jedną z form rozrywki, to nie ma powodów do niepokoju. Natomiast kiedy odczuwamy coraz częściej potrzebę korzystania z sieci to przeradza się to już w nadużywanie. Kiedy nie mamy możliwości dostępu, czujemy dyskomfort – to już zaczyna być nieco niepokojące.
 
A kiedy powinniśmy się zacząć bać o swoją psychikę, czy psychikę bliskich?
- Nadużycie i pojawiający się dyskomfort – to dwie pierwsze fazy zagrożenia. Trzecia faza uzależnienia od Internetu zaczyna się  destrukcyjnym zachowaniem. Objawia się to tym, że Internet „kradnie” nam coraz więcej czasu i staje się w centrum naszej uwagi. Zaczynamy zaniedbywać bezpośrednie kontakty z ludźmi. Często takie zjawisko możemy zaobserwować w kawiarniach, w środkach komunikacji publicznej, na przystankach czy na szkolnych przerwach… ludzie zamiast ze sobą rozmawiać zaglądają do swoich telefonów i „uciekają” do wirtualnego świata, w którym coraz częściej czują się lepiej i bardziej komfortowo.
Charakterystyczne dla trzeciej fazy jest także zaniedbywanie codziennych obowiązków, nie realizowanie – w realu - postawionych sobie celów. To o czym mówię, że początek wchodzenia w tzw. fazę destrukcji.
 
Kto jest najbardziej narażony na internetowe uzależnienie?
- Jak już wspomniałem wcześniej – ludzie młodzi, ale również osoby nieśmiałe, mające trudności w nawiązywaniu relacji z ludźmi. Częściej dotyka to również osoby o niskim poczuciem własnej wartości, przekonane o tym, iż niewiele potrafią, mające trudności w radzeniu sobie ze stresem. Internet daje im bardzo złudną możliwość życia w świecie „lepszym”, „anonimowym”. W świecie, w którym nie ponoszą konsekwencji za swoje czyny czy słowa.
 
Jakie są czynniki, które sprzyjają rozwojowi uzależnienia od Internetu?
- Przede wszystkim dostępność i łatwość użytkowania oraz anonimowość w sieci. Internet, a szczególnie portale społecznościowe czy gry on-line, dają również możliwość zaspokajania szeregu potrzeb emocjonalnych.
 
Co robić kiedy zauważymy u siebie czy bliskich niepokojące objawy, które mogą wskazywać na początki uzależnienia?
- To co może chronić przed uzależnieniem od Internetu to: poprawne relacje z ludźmi w realnym życiu. Rozwijanie zainteresowań i pasji. Rozpocząć pracę nad radzeniem sobie z emocjami, praca nad wyrobieniem sobie poczucia własnej wartości oraz zachowaniami asertywnymi.
Należy pamiętać, że Internet, sieć – mają nam ułatwiać życie, pracę, zdobywanie wiedzy, jak również rozrywkę, z tym że stanie się tak tylko wówczas kiedy z Internetu będziemy korzystać rozsądnie i z umiarem.
 
Dziękuję za rozmowę
 
 
 
UWAGA!!!
Jeśli rodzice lub osoba dorosła podejrzewają u swoich dzieci  lub u siebie problem z nadużywaniem Internetu i komputera, mogą zadzwonić do Telefonu Zaufania przy Instytucie Psychologii Zdrowia  - 801 - 889 – 880. Tam dyżurujący konsultanci udzielą informacji na temat placówek, które oferują fachową pomoc psychologiczną.
Mieszkańcy Gminy Poczesna mogą skorzystać z PUNKTU KONSULTACYJNEGO, który znajduje się we Wrzosowej, ul. Strażacka 27  każdą środę, w godz. 16.00-19.00.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
zam. an

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).