Poniedziałek, 6 grudnia 2021r. | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Pokaż menu

W dniach od 17 listopada do 20 listopada 2021 r. delegacja Gminy Poczesna przebywała w rejonie solecznickim, w okręgu wileńskim na Litwie.

21 listopada, 2021
W dniach od 17 listopada do 20 listopada 2021 r. delegacja Gminy Poczesna przebywała w rejonie solecznickim, w okręgu wileńskim na Litwie.

Łącznie kilkadziesiąt ton darów trafiło do naszych Rodaków mieszkających na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Wszystko to dzięki ofiarności mieszkańców Częstochowy, okolicznych gmin ale także sponsorów i darczyńców, którzy jak co roku włączyli się w akcję zbiórki prowadzonej przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy.

Trzy TIR-y darów trafiło do Polaków mieszkających na dawnych kresach Rzeczypospolitej. To już kolejna edycja akcji prowadzonej przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie.
Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które otrzymują paczki. W tym roku było ich 5 tys.  Sama suma robi wrażenie. W tym roku zostały przekazane dary dla polskiej parafii w Nowej Wilejce, w gminie Mickuny, w szkole w Pakienie, w gminie Rukojnie oraz w gminie Jaszuny.
Delegacja z Polski uczestniczyła we Mszy Świętej koncelebrowanej przez Księdza Ryszarda Umańskiego w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, jak również odwiedziła Cmentarz na Rossie. Zwieńczeniem wizyty na Kresach było spotkanie ze Starostą Gminy Jaszyny -  Zdzisławem Mażejko, który przekazał podziękowania dla Wójta Gminy Poczesna - Krzysztofa Ujmy. Gmina Poczesna od kilku lat współpracuje z Gminą Jaszuny. 30 września 2017 roku została podpisana umowa współpracy partnerskiej, w pałacu Balińskich w Jaszunach - historycznej siedzibie rodowej Radziwiłłów. Na mocy tego porozumienia między Gminą Poczesna a naszymi Rodakami coraz prężniej rozwija się współpraca. Ok. 80% mieszkańców Jaszun stanowią Polacy. W Jaszunach funkcjonuje polska szkoła, ośrodek kultury, biblioteka. Mieszkańcy tych terenów mówią po polsku. Związek z Ojczyzną, kultywowanie tradycji i kultury przodków powoduje, że słowo „Polska” ma w Jaszunach szczególne znaczenie, a patriotyzm szczególny wymiar. "Mieszkamy na Litwie, ale jesteśmy Polakami " - podkreśla  Zdzisław Mażejko - Starosta Gminy Jaszuny. Obecnie jest to jedna z najprężniej działających gmin rejonu solecznickiego.
Ksiądz proboszcz Ryszard Umański podkreślił, że w całej akcji nie chodzi tylko obdarowanie naszych rodaków dobrami materialnymi na Boże Narodzenie. Istotny jest element patriotyczny - gest solidarności wobec Polaków  mieszkających na Litwie.

 
Iwona Skorupa
 
 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).