Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

W intencji

20 czerwca, 2024
W intencji

pracowników i podopiecznych

albert

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poczesnej – jak co roku – odbyła się msza święta. Patronem GOPS-u jest święty Albert Chmielowski – znany z pracy dla biednych i bezdomnych. Msza odbyła się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.
Św. Brat Albert Chmielowski był m.in. uczestnikiem Powstania Styczniowego. Wykazywał się wielkim talentem plastycznym. Najbardziej znany obraz to Ecce Homo („Oto człowiek” – przedstawia ubiczowanego Chrystusa w koronie cierniowej), który obecnie znajduje się w Krakowie. Przyjmuje się, że po stworzeniu tego dzieła nastąpiła w nim swego rodzaju przemiana duchowa. Wstąpił do Zakonu Jezuitów, ale po roku zrezygnował. Dopiero po wstąpieniu do Zakonu św. Franciszka z Asyżu Brat Albert Chmielowski odnalazł uspokojenie swoje powołanie: malował, pracował na rzecz osób biednych i chorych.
Zmarł na raka żołądka w Boże Narodzenie 1916 roku. 22 czerwca 1983 roku w Krakowie Jan Paweł II beatyfikował Brata Alberta, a 12 listopada 1989 roku odbyła się w Rzymie Jego kanonizacja.
AN; fot. GOPS
 
 
zam. an

 
albert
albert
albert
albert
albert
albert
albert
albert
albert
albertGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).