Środa, 8 lutego 2023r. | Imieniny: Hieronima, Sebastiana, Ireny
Pokaż menu

Wpływ pandemii

13 kwietnia, 2021
Wpływ pandemii

na uzależnienia.

stop

Panująca od ponad roku światowa pandemia spowodowana covid 19, odbija się mocno na stanie zdrowia Polaków. I to nie tylko jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie zakażeniem groźnym patogenem. Skutki pandemii coraz częściej i coraz mocniej  odbijają się na ludzkiej psychice. I nie zależy to od wieku.
Izolacja, brak kontaktów, wyobcowanie, strach przed przyszłością, lęk o zdrowie bliskich i swoje własne – wszystko to powoduje frustracje, nasilenie stresu jak również pogłębianie stanów depresyjnych.
Bardzo często, w takich właśnie sytuacjach – nie widząc wyjścia z otaczającego marazmu, nie widząc perspektyw na przyszłość – wiele osób szuka odstresowania sięgając po jedzenie, papierosy, alkohol, leki  a nawet narkotyki.
Jak wykazują badania w ciągu roku zwiększyła się w Polsce sprzedaż alkoholu. Ludzie – skazani na częstsze i dłuższe siedzenie w domu – częściej zaglądają do kieliszka. Początkowo myślą, że  to jednorazowo, że „rozluźnią się” jednym drinkiem, po wypiciu którego - chociaż na moment -  „stres puści”. I tak rzeczywiście się dzieje. Po chwilowej poprawie samopoczucia, zaczynają sięgać po kolejnego drinka, kolejnego… i po kolejnego. Cały czas są przekonani, że „panują” nad sytuacją, że w każdej chwili mogą przestać, powiedzieć „pas”. W większości przypadków jednak sytuacja spod kontroli się wymyka i już nie można przestać. Nie wystarczy jeden drink, a kilka, kilkanaście… A ci, którym alkohol, w „ukojeniu” nerwów już nie wystarcza, sięgają po leki uspokajające (często popijając je alkoholem), a czasami nawet po narkotyki.
Wiele osób „walczy” ze stresem „zajadając go”. Nasilający się stres, strach, pojawiające się lęki sprawiają, że nie mogąc skupić się na jakimś konstruktywnym domowym zajęciu. Stąd „podjadanie”. Najczęściej słodyczy. W konsekwencji,  przy niewielkim wysiłku fizycznym, nie trzeba długo czekać na efekt negatywny.
Wszystkie te ww. działania najczęściej doprowadzają do uzależnień. Kiedy ktoś zauważy u siebie takie symptomy, zachowania i nie będzie mógł sam ich zaprzestać, powinien jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, z terapeutą.
Dla mieszkańców Gminy Poczesna działa Punkt Konsultacyjny we Wrzosowej przy ul. Strażackiej. Otwarty jest w każdą środę, w godzinach od 16.00 do 19.00. Pomocy udziela certyfikowany specjalista  psychoterapii uzależnień – Halina Kunowska. 
 
 
tekst: Aneta Nawrot
na podstawie konsultacji  z terapeutką Halina Kunowska oraz materiałów zamieszczonych w Internecie, m.in. na stronie: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/skutki-uboczne-pandemii-nadmiarowe-kilogramy-lek-i-nalogi - na dzień 6 kwietnia 2021;
 

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).