Środa, 11 grudnia 2024r. | Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Pokaż menu

„Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa

15 stycznia, 2024
„Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa

Zapraszamy Państwa do obejrzenia videoblogu. Dorota Czech, mieszkanka gminy Poczesna opowiada o historii kapliczki w Nowej Wsi.

 Materiał jest częścią serii videoblogów pn. REGI-ON-LINE realizowanych w etnograficznym projekcie badawczym „Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa” Instytutu im. Wojciecha Korfantego.  Projekt realizowany  był od 2022 roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego w Katowicach we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przypomnijmy, że w połowie lipca 2023 roku gmina Poczesna otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków  dofinansowanie w wysokości 784 tys. na renowację trzech zabytkowych budowli znajdujących się na terenie naszej gminy. Zgodnie z przedstawionymi promesami; przekazanych zostanie po 147 tys. zł na renowację dwóch kapliczek: jednej w m. Poczesna, drugiej w m. Nowa Wieś. Natomiast kwota 490 tys. zł zostanie przekazana na dofinansowanie odnowienia budynku stacyjnego dawnej kasy biletowej w Korwinowie. Na pewno otrzymane dofinansowanie przyczyni się do jeszcze lepszego rozwoju Gminy Poczesna.
Iwona Skorupa

 



Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).