Środa, 4 grudnia 2024r. | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Pokaż menu

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości

13 listopada, 2024
Kościół - Św. Anna - Dziedziniec klasztorny - Lotek70 / Wikipedia / CC0 Kościół - Św. Anna - Dziedziniec klasztorny - Lotek70 / Wikipedia / CC0

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym roku w naszej Gminie obchody 106 rocznicy odzyskania Niepodległości zostały połączone z uroczystością poświęcenia i nadania długo wyczekiwanego Sztandaru Gminy Przyrów. Ta ważna dla środowiska lokalnego uroczystość zgromadziła liczne grono przedstawicieli władz różnych szczebli, przedstawicieli instytucji, firm i organizacji z terenu gminy oraz mieszkańców i przyjaciół gminy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną przez ks. Pawła Lesiakowskiego w kościele parafialnym w Przyrowie, podczas której ks. Proboszcz dokonał poświęcenia Sztandaru. Oprawę muzyczną zarówno liturgii, jak i całej uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Rędziny pod przewodnictwem kapelmistrza Pana Krzysztofa Gajowniczka.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się na płytę Rynku w Przyrowie, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji nadania miejscowości Przyrów statusu miasta.

Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przyrowie  oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej.                   

Uroczystość nadania Sztandaru odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przyrowie. Uświetniły ją występy uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przyrowie, którzy zaprezentowali piękny montaż słowno – muzyczny. Po występach uczniów odbyło się symboliczne wbijanie gwoździ przez fundatorów sztandaru, czyli przez przedstawicieli firm, instytucji, organizacji, przedstawicieli władz samorządowych, a także przez osoby, dla których idea wykonania sztandaru stała się wartościowa.  

Następnie Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przyrowie Pani Elżbieta Ślęzak - Zawadzka odczytała Uchwałę Rady Miejskiej w Przyrowie w sprawie ustanowienia herbu, sztandaru, flagi, flagi stolikowej i banneru Miasta i Gminy Przyrów.

Przedstawiciele fundatorów przekazali Sztandar na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Przyrów Anny Kowalskiej – Fert, która następnie przekazała go Pocztowi Sztandarowemu "pod straż i opiekę  ten cenny symbol naszej Gminy, aby od tej chwili towarzyszył wszystkim ważnym uroczystościom i wydarzeniom…". Poczet Sztandarowy przyjął Sztandar i przyrzekł: "nosić go z szacunkiem i strzec jego godności i honoru", po czym dokonał prezentacji Sztandaru.

Ten wyjątkowy dzień był również okazją do uhonorowania osoby szczególnie zaangażowanej w rozwój naszej Gminy. Tytuł i odznakę "Przyjaciel Gminy Przyrów" otrzymał Pan Robert Nowak – Wójt Gminy, Burmistrz Miasta i Gminy Przyrów w latach 1998 – 2024,  jako wyraz uznania za całokształt 26 – letniej działalności na rzecz Gminy Przyrów.

Burmistrz Miasta i Gminy Przyrów składa serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym gościom, pocztom sztandarowym, mieszkańcom przybyłym na uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia




Gmina Przyrów
Gmina Przyrów jest położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz. Gmina usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Pod względem budowy geologicznej na obszarze gminy przeważa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, będąca płytą wapieni górno jurajskich, łagodnie pochyla się ku północnemu - wschodowi i zapada się pod utwory kredowe Niecki Nidziańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).