Badanie struktury gospodarstw rolnych

Urząd Statystyczny w Katowicach informuje, iż w terminie od 1 czerwca - 29 lipca 2016 r. w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie struktury gospodarstw rolnych na formularzu R-SGR. Badanie będzie realizowane metodą reprezentacyjną, co oznacza, że w województwie śląskim sposród wszystkich gospodarstw zostało wylosowanych ok. 11 tys. gospodarstw.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016 (Dz. U. poz. 1304) Główny Urząd Statystyczny realizuje również w ww. terminie niżej wymienione badania:
- Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej na formularzu R-ZW-B,
- Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego na formularzu R-ZW-S
Oznacza to, że gospodarstwo rolne może zostać wylosowane do każdego z ww. badań.
Celem badań jest pozyskanie danych na potrzeby kształtowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej oraz dostarczenie informacji pozwalających na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych, a także ich wieloprzekrojowej charakterystyki. Wyniki badania służą również kształtowaniu polityki żywnościowej państwa, dlatego tak istotne jest pozyskanie rzetelnych informacji. Przeprowadzanie statystycznych badań rolniczych jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania informacji o gospodarce. Niezwykle ważną rolę odgrywa popularyzacja tychże badań oraz wyjaśnienie ich znaczenia w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym.
Jednocześnie informujmy, że z zakresem zbieranych danych można się zapoznać na stronie internetowej GUS http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2016/. Znajdują się tam wzory formularzy wraz z harmonogramami ich realizacji, a także informacje w jaki sposób można potwierdzić tożsamość ankieterów i teleankieterów.
Udział w badaniu użytkowników gospodarstw rolnych jest obowiązkowy. Oznacza to, że są oni zobowiązani do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.