Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Mieszkaniec Gminy Przyrów zwycięzcą teleturnieju wiedzy “Giganci historii”

30 kwietnia, 2024
Mieszkaniec Gminy Przyrów zwycięzcą teleturnieju wiedzy “Giganci historii”

W dniu 21 kwietnia 2024 roku na antenie TVP Historia został wyemitowany odcinek teleturnieju wiedzy "Giganci historii", w którym wystąpił mieszkaniec naszej Gminy – Dominik Majczak. Program nadawany jest od sierpnia 2020 roku, a każdy jego odcinek obejmuje inny zakres tematyczny, dotyczący najczęściej: osoby, wydarzenia, okresu historycznego albo kulturowego. Zwycięzca otrzymuje zaszczytny tytuł „giganta historii” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Obecnie emitowana jest XV edycja tego quizu.

Odcinek, w którym wystąpił Dominik, dotyczył prezydentów II Rzeczypospolitej: Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego oraz Ignacego Mościckiego. Po zaciętej rywalizacji w trzech rundach, Dominik dotarł do finału, gdzie po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, z ilością 240 punktów, zwyciężył w programie, wpisując się do pamiątkowej, wirtualnej księgi "Gigantów historii". Nad prawidłowym przebiegiem testu czuwali profesorowie: Janusz Odziemkowski oraz Grzegorz Łukomski, a prowadzącym był Przemysław Babiarz.

Dominik już od najmłodszych lat interesuje się historią. Poznawanie przeszłości jest jego wielką pasją. W kręgu jego zainteresowań znajduje się zwłaszcza dwudziestolecie międzywojenne w ujęciu historycznym oraz prawnym, historia państwa i prawa, prawo i postępowanie karne, a także prawo konstytucyjne.

W 2008 r., jako uczeń piątej klasy Szkoły Podstawowej w Przyrowie oraz w 2013 roku, już jako licealista, brał udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego" w Warszawie.

W listopadzie 2018 roku Dominik został również zwycięzcą "Wielkiego Testu. 100 lat Niepodległości", wśród uczestników zalogowanych on-line. Prowadził w tym konkursie od trzeciej rundy i do końca nie opuścił miejsca przeznaczonego dla lidera.

Dominik Majczak z wykształcenia jest magistrem dwóch kierunków: prawa oraz historii, które ukończył na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Pracę dyplomową z zakresu nauk prawnych pt. "Tajemnica spowiedzi jako zakaz dowodowy" napisał pod kierunkiem dr Moniki Bartnik. Z kolei promotorem pracy magisterskiej na Wydziale Humanistycznym "Uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 i 1936 r." był  dr hab. Robert Majzner, prof. UJD.

Dominiku bardzo serdecznie Ci gratulujemy, jesteśmy z Ciebie dumni! Dziękujemy, że swoją ogromną wiedzą, poprzez udział w programach telewizji, przyczyniasz się do promowania naszej Gminy. Życzymy Ci kolejnych sukcesów!
Gmina Przyrów
Gmina Przyrów jest położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz. Gmina usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Pod względem budowy geologicznej na obszarze gminy przeważa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, będąca płytą wapieni górno jurajskich, łagodnie pochyla się ku północnemu - wschodowi i zapada się pod utwory kredowe Niecki Nidziańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).