Wtorek, 15 października 2024r. | Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
Pokaż menu

Po ponad 150 latach Przyrów odzyskuje prawa miejskie

07 sierpnia, 2023
Kościół - Św. Anna - Dziedziniec klasztorny - Lotek70 / Wikipedia / CC0 Kościół - Św. Anna - Dziedziniec klasztorny - Lotek70 / Wikipedia / CC0

Szanowni Mieszkańcy Gminy Przyrów na naszych oczach tworzy się nowa historia Przyrowa!

Z ogromną radością pragniemy przekazać Państwu informację, że Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki w dniu 31 lipca 2023 roku podpisał rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Na podstawie tego rozporządzenia z dniem 1 stycznia 2024 roku Przyrów, po ponad 150-letniej przerwie, znów zostanie miastem.

Przywrócenie praw miejskich, to ogromny powód do dumy, to także wyraz szacunku wobec przodków za patriotyczną postawę oraz uhonorowanie wszystkich mieszkańców Gminy Przyrów za pracę, wysiłek i zaangażowanie w jej rozwój. Zmiana statusu miejscowości Przyrów z wiejskiego na miejski stanie się impulsem do rozwoju społeczno – gospodarczego całej Gminy.

Serdecznie dziękujemy Państwu za zaangażowanie w przeprowadzone w tym temacie konsultacje i za poparcie inicjatywy władz Gminy.




Gmina Przyrów
Gmina Przyrów jest położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz. Gmina usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Pod względem budowy geologicznej na obszarze gminy przeważa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, będąca płytą wapieni górno jurajskich, łagodnie pochyla się ku północnemu - wschodowi i zapada się pod utwory kredowe Niecki Nidziańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).