Wtorek, 28 maja 2024r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

Wyróżnienie dla gminy Przyrów

01 grudnia, 2017
Wyróżnienie dla gminy Przyrów

W dniach 23 i 24 listopada 2017r. odbyło się forum sołtysów województwa śląskiego, podczas którego miało miejsce podsumowanie konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”, w czterech kategoriach:

  • Najpiękniejsza wieś;
  • Najpiękniejsza zagroda wiejska;
  • Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi;
  • Najlepsza strona internetowa sołectwa (od 2009 roku);
  • Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe (od 2013 roku).

Zespół obrzędowo – ludowy „Cyganeczki” z  Sygontki reprezentujący gminę Przyrów w w/w konkursie,  otrzymał wyróżnienie w  kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i  zwyczaje ludowe”.

Uroczystego wręczenia nagród dokonał Marszałek Województwa Śląskiego.

Konkurs odbywa się od wielu lat, którego celem jest: kształtowanie postaw obywatelskich, kultury ludowej, pielęgnowanie tradycji i obrzędów pokoleniowych, pobudzanie aktywności gospodarczej jak również rozwijanie tożsamości lokalnej.

Mieszkańcom Sołectwa Sygontka gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów  na płaszczyźnie promocji wsi i kultury ludowej naszego regionu.

Link: Fotorelacja
Gmina Przyrów
Gmina Przyrów jest położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz. Gmina usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Pod względem budowy geologicznej na obszarze gminy przeważa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, będąca płytą wapieni górno jurajskich, łagodnie pochyla się ku północnemu - wschodowi i zapada się pod utwory kredowe Niecki Nidziańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).