Niedziela, 16 czerwca 2024r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

Festiwal makaronu

30 maja, 2016
Rędziny - Widok na kościół - Michal mwr / Wikipedia / Public domain Rędziny - Widok na kościół - Michal mwr / Wikipedia / Public domain

Doskonała pogoda i nastrój dopisały w  niedzielę 22 maja bieżącego roku mieszkańcom naszej Gminy. Okazją do wspólnego świętowania był organizowany przez Wójta Gminy Rędziny Pierwszy Festiwal Makaronu. Do zorganizowania imprezy Wójt Paweł Militowski, zaprosił przede wszystkim producentów makaranów, prowadzących działalność na terenie Gminy Rędziny, jak i inne przedsiębiorstwa, które uczestniczyły w jej współorganizacji.
Produkty rędzińskich wytwórców były inspiracją do wielkiego gotowania dań z makaronem przez profesjonalnych kucharzy. Jak tradycja niedzielna nakazuje,  pierwszym daniem, którym częstowano wszystkich gości przybyłych na imprezę, był rosół z rędzińską krajanką. Po nim rędziński bogracz, bolognese, a na zakończenie carbonara alla Rędziny.
Jak dużym zainteresowaniem cieszyła się ta impreza, może świadczyć wizyta podczas trwania festiwalu, Ambasador Filipin w Polsce Pani Patrici Ann V. Paez wraz z delegacją Ambasady.
Festiwal makaronu był również okazją do występów młodych, rędzińskich artystów. Stowarzyszenie taneczne ZORBA przygotowało pokaz tańca towarzyskiego.  
Występ Cezarego Żaka zgromadził przed sceną tłum wielbicieli jego aktorskiego talentu. Bawił publiczność anegdotkami z planu, zwłaszcza popularnego serialu „Ranczo”. Uczestniczył w podsumowaniu akcji Zbieram stare klucze dla „Budzika”, której pomysłodawcą, jest mieszkaniec naszej gminy pan Jan Łaczmański. Za uczestnictwo w akcji zbiórki kluczy, wręczono dyplomy podziękowania dla szkół i przedszkoli z terenu Rędzin, a także szkoły ze Mstowa.  
Wiele działo się na scenie, a także na stoiskach producentów makaronów, gdzie prezentowano wyroby, opowiadano o składnikach i procesie produkcji, a także przeprowadzono wiele zabawnych konkursów. Przy stoisku Gminnego Ośrodka Kultury - dzieci i dorośli mogli stworzyć makaronowe ozdoby, biżuterię, prace plastyczne. Wśród animacji odbył się rodzinny wyścig na nartach, rzuty do makaronu, makaronowy Kopciuszek, a także wiele innych zabaw z motywem makaronu. Zwycięzców nagradzano, a wszyscy uczestnicy brali udział w losowaniu nagród ufundowanych przez jednego ze sponsorów Centrum Sportowo - Rekreacyjnego.   
Po godzinie 20.00 na scenie zagościł Czadoman, który swoimi utworami rozbawił miejscową publiczność, jak i gości przybyłych z Częstochowy i sąsiednich gmin. Przy muzyce DJ Jaro wspólna zabawa trwała do północy.

Agnieszka Senderecka
Gmina Rędziny
Gmina Rędziny położona jest w powiecie częstochowskim, który stanowi część województwa śląskiego, na północnym krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy. Przeważający obszar zajmują gospodarstwa i działki rolne. Lasy porastają jedynie 1,7% jej powierzchni. Przez jej teren przebiegają trasa szybkiego ruchu DK-1 Warszawa-Katowice oraz droga krajowa DK-91 Częstochowa-Piotrków Trybunalski. Dobre skomunikowanie gminy wpływa pozytywnie na jej rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).