Czwartek, 21 września 2023r. | Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Pokaż menu

JUBILEUSZ KOŚCIELANEK

26 stycznia, 2016
Rędziny - Widok na kościół - Michal mwr / Wikipedia / Public domain Rędziny - Widok na kościół - Michal mwr / Wikipedia / Public domain

Panie z Zespołu Śpiewaczego Kościelanki świętowały jubileusz 35- lat istnienia w tradycyjny już sposób wraz z rodzinami, przyjaciółmi i oczywiście władzami gminy Rędziny, które również dołączyły się do życzeń i gratulacji składanych Kościelankom.

Uroczystość upamiętnia moment, kiedy to koło gospodyń wiejskich powstałe w latach 50-tych minionego wieku przekształciło się w zespół śpiewaczy pod nazwą „KOŚCIELANKI”, który pieśń ludową postawił na honorowym miejscu. Dzięki Jubilatkom, kobietom kultywującym tradycję współczesny odbiorca może sobie wyobrazić klimat minionych wieków. Warto brać przykład z ludzi z charyzmą, sercem i zapałem do pracy –kobiet, które są niewątpliwie wzorem do naśladowania: p. Henryka Krzynowek, p. Celina Kapica, p. Urszula Marucha, p. Zdzisława Kowalczyk, p. Krystyna Banaś, p. Pelagia Małolepsza, p. Zdzisława Błachowicz,   p. Kazimiera Gębala. Wiele pań już z nami dzisiaj nie ma –pozostają w naszej pamięci i sercach – w imieniu członkiń zespołu w słowie wstępnym powiedziała instruktor zespołu p. Agnieszka Krzynowek, która przypomniała krótko bogatą historię ‘’Kościelanek”.   Z zebranych przez nią informacji wynika, że w ciągu 35 lat zespół wyjeżdżał na konkursy aż 96 razy. W tym w Kazimierzu Dolnym na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych -Kościelanki promowały Gminę Rędziny 12 razy. Zespół ma na swoim koncie:16 wyróżnień, 12 –III miejsc; 18. II miejsc i aż 36 I miejsc-na powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach. Zespół dwa razy był nominowany do Statuetki Starosty Powiatu Częstochowskiego. Dwa razy panie otrzymały Nagrodę Główną. Kierownik zespołu p. Henryka Krzynowek otrzymała odznakę Ministra Kultury za pracę społeczną na rzecz kultury w środowisku Gminy Rędziny i powiatu częstochowskiego. Panie nagrały dwie płyty biesiadne. W czasie jubileuszu mogliśmy posłuchać ich repertuaru, potańczyć przy zespole System. Wraz z jubilatkami bawili się gospodarz gminy Rędziny p. Paweł Militowski z żoną, jego zastępca p. Mariusz Spiechowicz z małżonką, sołtys p. Ryszard kowalczyk, a także radni  z przewodniczącym Rady Gminy p. Maciejem Mrozem na czele. Wśród zaproszonych gości była dyrektor GOK-u Rędziny p. Jolanta Brzozowska - Ciura, która od 18. lat współpracuje z zespołem i opiekuje ich działalnością artystyczną. Jak co roku swoją obecnością zaszczycił również ks. Władysław Walczak proboszcz parafii Kościelec, który na to piątkowe popołudnie 22 stycznia udzielił dyspensy, a zabawa trwała do rana …

Cieszymy się, że Kościelanki stanowią żywe dobro gminy, pozostają w dobrym zdrowiu i po raz 17. urządziły jubileusz w formie spotkania pań z Kościelca (jak było to na początku) i całej gminy, a nawet spoza, gdyż wszędzie mają przyjaciół i miłośników talentu wokalnego i kulinarnego.

 

 

Źródło: http://www.redziny.pl/post/details/635
Gmina Rędziny
Gmina Rędziny położona jest w powiecie częstochowskim, który stanowi część województwa śląskiego, na północnym krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy. Przeważający obszar zajmują gospodarstwa i działki rolne. Lasy porastają jedynie 1,7% jej powierzchni. Przez jej teren przebiegają trasa szybkiego ruchu DK-1 Warszawa-Katowice oraz droga krajowa DK-91 Częstochowa-Piotrków Trybunalski. Dobre skomunikowanie gminy wpływa pozytywnie na jej rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).