Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

Informacja dla mieszkańców Gminy Starcza dotycząca projektu związanego z montażem magazynów energii i/lub ciepła

19 stycznia, 2024
Urząd Gminy i OSP w Starczy - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Urząd Gminy i OSP w Starczy - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Pytania i odpowiedzi dotyczące magazynu energii i/lub magazynu ciepła:

 

    1. Czy moc przyłączeniowa określona przez Tauron  ma związek z montażem magazynu?

Montaż magazynu energii nie ma związku z mocą przyłączeniową określoną przez Tauron ale jego montaż wymaga zgłoszenia do Tauron. 

 

2. Jaka pojemność magazynu w stosunku do mocy urządzeń?

Pojemność magazynu nie może przekraczać średnio rocznej dobowej mocy pobranej z sieci elektroenergetycznej  (aby jego pojemność była uzasadniona ekonomicznie).

 

     3. Gdzie zlokalizować magazyn? 

Magazyn musi być zlokalizowany wewnątrz budynku ze względu na optymalną temperaturę pracy około 20oC.

 

     4. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wziąć udział w projekcie?

Przedsiębiorcy muszą posiadać osobne liczniki w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej lub wyrejestrować działalności jeśli jest ona nieaktywna (wyrejestrowanie musi nastąpić przed faktycznym naborem, który najwcześniej może nastąpić w drugiej połowie 2024 roku).

 

    5. W obecnym momencie rozliczamy sie z Tauronem na starych zasadach, czyli mamy magazynowane nadwyżki prądu u nich z  możliwością wykorzystanie w przeciągu całego roku, czy po skorzystaniu z dofinansowania i założeniu magazynu energii u siebie na posesji pozostanę z Tauronem na starych zasadach czy będę musiała zmienić umowę na nowych zasadach?

Na starych zasadach, zgodnie z aktualnymi przepisami.

 

   6. Jeśli będzie możliwość pozostawienia umowy z Tauronem na starych zasadach to czy będę mogła magazynować prąd u siebie plus u nich i to wykorzystać ? Czyli czy będę miała wtedy 2 źródła magazynowania, ten z dotacji plus w Tauronie co gwarantuje mi teraźniejsza umowa.

Prąd z magazynu będzie wykorzystywany tylko na własne potrzeby, bez połączenia z Tauronem.

 

 7. Jeśli założę z dotacji magazyn energii u siebie na posesji jaką on będzie miał pojemność (czy pomieści mi całą nadprodukcję z lata) i jaki będę miała czas na wykorzystanie zgromadzonego prądu? Czy zmagazynowany prąd latem, gdzie produkcja jest największa będę mogła wykorzystać zimą, gdzie jest praktycznie zerowa?

Energia będzie wykorzystywana na bieżąco, magazyn nie może być dużo większy od dobowego zużycia.

 

 8. Czy za założony magazyn energii w Tauronie będą jakieś opłaty np. za utrzymanie itp? 

      Nie

 

9. Ile wyniesie kwota dofinansowania w procentach?

      95%
Gmina Starcza
Gmina Starcza znajduje się w północnej części województwa śląskiego w powiecie częstochowskim przy jego południowej granicy. Dogodne położenie między dwoma szlakami komunikacyjnymi: drogą wojewódzką Częstochowa -Tarnowskie Góry z jednej strony, a trasą DK-1 z drugiej strony stwarza dobre warunki dla rozwoju przedsiębiorczości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).