Nowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wprowadzony został nowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych, który ma na celu zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska.
W ramach tych zmian, ubrania i inne tekstylia stały się nową frakcją odpadów, co oznacza, że każdy z nas jest zobowiązany do oddzielania tych materiałów od reszty odpadów komunalnych.
Nowa kategoria odpadowa obejmie szeroki wachlarz produktów, m.in.:
- ubrania – odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna, skarpetki;
- tkaniny domowe – pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony;
- akcesoria tekstylne – szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne;
- buty – obuwie wszelkiego rodzaju,
Nie oznacza to że będzie kolejny kolorowy worek na nową frakcję odpadów. Od nowego roku zużytą odzież/tekstylia należy oddawać do PSZOK.
Co ważne, zużytą odzież/tekstylia stanowiące nową, odrębną frakcję odpadów, nie będzie można już jak dotychczas, wrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Łamanie tej zasady będzie podstawą do naliczenia wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z niestosowaniem zasad segregacji odpadów!
Pamiętaj!
- Od stycznia 2025 roku ubrania/tekstylia nie mogą być wyrzucane do kosza na odpady zmieszane.
- Jeśli ubrania/tekstylia nie są zniszczone, można przekazać je potrzebującym. Dzięki temu zalegające nam w szafie rzeczy komuś się przydadzą.
- Tekstylia/odzież można umieszczać w pojemnikach na używaną odzież w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanym w miejscowości Rudnik Mały, ul. Targowa 7.
Wprowadzenie obowiązku segregacji odpadów tekstylnych niesie za sobą szereg korzyści ekologicznych i ekonomicznych. Przede wszystkim, recykling tekstyliów pozwoli na ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska, co przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ponadto, odzyskane surowce będą mogły być wykorzystane do produkcji nowych materiałów, a to wpłynie na redukcję zużycia surowców pierwotnych.