Wtorek, 28 maja 2024r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

103. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

16 listopada, 2021
103. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

103. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Mstowie odbyła się pierwsza Powiatowa Msza Św. dziękczynna w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zostały połączone z uroczystościami gminnymi, które rozpoczęły się tradycyjnie na mstowskim rynku. Po apelu, zorganizowanym przez harcerzy oraz zuchy z III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała”, wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczestnicy obchodów przemaszerowali do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny - której przewodniczył ksiądz gen. Stanisław Rospondek, obchodzący jubileusz 80. urodzin i 55-lecia święceń kapłańskich.

Po zakończonej Eucharystii odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu mstowskiego chóru Cantemus Domino (pod przewodnictwem Ireneusza Tyrasa) oraz Orkiestry Dętej z Rędzin (dyrygent Krzysztof Gajowniczek).

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom władz powiatowych, na czele ze Starostą Częstochowskim Krzysztofem Smelą,  przedstawicielom gmin, pocztom sztandarowym i mieszkańcom gminy za udział w obchodach. Ks. gen. Stanisławowi Rospondkowi jeszcze raz życzymy wytrwałości w wykonywaniu posługi, cierpliwości i umiejętności zachowania spokoju w chwilach zwątpienia, dobrego serca, które swoim ciepłem pokrzepia dusze potrzebujących.


Wicestarosta Częstochowski Jan Miarzyński wziął udział w obchodach niepodległościowych w Gminie Kłomnice. 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą za ojczyznę w kościele św. Marcina w Kłomnicach, po której odbyło się przejście pod tablicę upamiętniającą osoby z terenu gminy związane z walkami o niepodległość. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie pod Krzyż naprzeciwko plebanii, gdzie również nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Po zakończeniu tej części uroczystości delegacje przemieściły się na cmentarz parafialny w Kłomnicach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Grobie Powstańców Styczniowych upamiętniając i wspominając wszystkich którzy zginęli walcząc o niepodległość.


W uroczystościach zorganizowanych przez miasto Urząd Miasta Częstochowa wzięli udział Członek Zarządu Powiatu Adam Morzyk oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Anetta Ujma wraz z pracownikami wydziału. 

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o godz. 16.30 w alei Sienkiewicza, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Potem uczestnicy przeszli na plac Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano Apel Pamięci, złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i przyjęto przysięgę klas mundurowych z częstochowskich placówek oświatowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).