Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

20 lat współpracy

13 września, 2022
20 lat współpracy

20 lat współpracy

Współpraca zagraniczna ma zasadnicze znaczenie zarówno dla tworzenia wspólnej europejskiej przestrzeni, jak i dla integracji europejskiej. Dzięki niej granice przestają być barierami, a Europejczycy zbliżają się do siebie i tym samym łatwiej jest rozwiązywać wspólne problemy, wymieniać się pomysłami i realizować wspólne cele strategiczne.

Powiat Częstochowski i Powiat Bodeński świętują 20 lat współpracy. Nasze kontakty wyprzedzają wstąpienie Polski do UE i cały czas się rozwijają. Od 6 do 10 września mieliśmy przyjemność gościć17-osobową delegację niemiecką, na czele ze Starostą Bodeńskim Lotharem Wöfle. Goście znad Jeziora Bodeńskiego wzięli udział w konferencji „20-lecie partnerstwa Powiatu Częstochowskiego i Bodeńskiego”, która odbyła się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 

- Z wielką satysfakcją możemy stwierdzić, że współpraca powiatów częstochowskiego i bodeńskiego nie tylko przetrwała próbę czasu, ale przyniosła obu stronom wiele korzyści i nadal dynamicznie się rozwija. Dzieje się tak pomimo znacznej odległości dzielącej oba powiaty (1200 km), pomimo ich odmiennej specyfiki, historii, tradycji i uwarunkowań społeczno-politycznych i gospodarczych – zaznaczył starosta Smela. - Pragnę wyrazić słowa wielkiego szacunku i uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do nawiązania współpracy obu powiatów i przez wszystkie te lata ją wspierali i rozwijali. Jestem przekonany, że nasze partnerstwo nadal będzie przynosić dobre owoce i wielorakie korzyści oraz że nadal będzie cechowała je dotychczasowa szczerość i otwartość – dodał starosta.

Przez 20 lat w Polsce zachodziły szybkie zmiany. Chociaż sami, często już nie zwracamy na to uwagi, to nasz rozwój jest dostrzegalny w Europie.

- Na początku ideą było wniesienie doświadczeń niemieckich do budowania struktur w powiecie częstochowskim. Jednak to już dawno minęło. Dzisiaj wymieniamy się na tym samym poziomie. Osobiście za każdym razem podczas moich wizyt jestem zaskoczony, jak pragmatycznie rozwiązuje się w Polsce problemy. Życzyłbym sobie, abyśmy od czasu do czasu mogli tak samo działać u nas – mówił starosta Wölfle.

W dalszej części konferencji, 20 lat współpracy podsumował Wicestarosta Częstochowski Jan Miarzyński. Katarzyna Buchajczuk i Katarzyna Zlotos omówiły funkcjonowanie kół przyjaźni polsko-niemieckich. Na zakończenie Członek Zarządu Powiatu Adam Morzyk zaprezentował perspektywy rozwoju współpracy w zakresie przedsiębiorczości i innych ważnych dla samorządu dziedzin.

Delegacja niemiecka w czasie swojego pobytu zwiedziała Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, wzięła udział w koncercie Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa, zapoznała się z funkcjonowaniem Zespołu Szkół w Złotym Potoku, a także zwiedziła zamek w Olsztynie. Polską przedsiębiorczość reprezentowała firma Press Glass. Grupa polsko-niemiecka zwiedziała Budynek w Konopiskach, który został nagrodzony w konkursie Iconic Awards 2021 w kategorii Innovative Architecture. Co istotne, powstała na podstawie projektu Konior Studio siedziba firmy zdobyła też dodatkowe wyróżnienie Best of Best.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).