Niedziela, 29 stycznia 2023r. | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Pokaż menu

Budżet Powiatu przyjęty jednogłośnie

22 grudnia, 2022
Budżet Powiatu przyjęty jednogłośnie

Budżet Powiatu przyjęty jednogłośnie

Najważniejszym punktem ostatniej sesji tego roku było uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Częstochowskiego na lata 2023-2030 oraz projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Częstochowskiego na 2023 rok. Projekt budżetu uzyskał pozytywne opinie, a jego merytoryczność i ambitność z ukierunkowaniem na dalszy rozwój naszego Powiatu przyczyniła się do  jednogłośnego uchwalenia go w zaproponowanym kształcie. Jest to rekordowo wysoki budżet w historii Powiatu Częstochowskiego.

Warto podkreślić również, że Powiatowi Częstochowskiemu przychodzi borykać się z bardzo drastycznym spadkiem dochodów podatkowych przy jednoczesnym wzroście kosztów funkcjonowania wszystkich gałęzi podległych naszemu samorządowi.

Jak wskazała Skarbnik Agata Osadnik: - w 2021 roku mieliśmy wpływy z udziałów w podatku dochodowym w wysokości ponad 38 milionów złotych, natomiast plan na przyszły rok jest to 31 milionów 600 tysięcy złotych.-

Widoczne są bardzo niekorzystne zmiany podatkowe wpływające negatywnie na finanse Powiatów w całej Polsce, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości realizowanych zadań, jak choćby w przypadku Powiatowych Przewozów Pasażerskich.

Mimo tak trudnych warunków wytworzonych niezależnie od samorządów terytorialnych, nasz Powiat realizuje zadania inwestycyjne wspierające rozwój naszego regionu.


Starosta po przegłosowaniu budżetu wyraził swoje zadowolenie i wdzięczność za jednomyślność Radnych:

- Ja nie zakładałem, że ta będzie. Cieszę się, bo jest to dla nas sygnał, że nasza praca jest pozytywnie oceniana. Wy w opozycji nie jesteście od roku czy od dwóch, doskonale wiecie jak ten budżet się kształtuje, wiemy jak to wygląda i potrafimy sobie wyobrazić te scenariusze lepsze i te scenariusze gorsze. Budżet w normalnych czasach jest dosyć przewidywalnych, jeśli kredyty na rynku są dostępne i są tanie to grzechem byłoby z nich nie korzystać, teraz kredyty są trudne. Dlatego będziemy starać się ich nie brać, ale to rzeczywistość pokaże. Dzisiaj my naprawdę nie może zaplanować dalej jak może kwartał, może pól roku. Nie wiemy, co tak naprawdę się wydarzy. Nie jesteśmy tu samodzielni, wokół nas się dzieje bardzo wiele rzeczy, nie będę mówić o takich kwestiach jak wojna, wszyscy wiedza jak to wygląda. Są rzeczy niespodziewane, też czasami w polityce są niespodzianki. To czasami się wydaje, że jak się rządzi to będzie extra, nie będzie, nigdy nie było i nigdy nie będzie i z trudnych czasów trzeba wyciągać wnioski i tak się dopasowywać zadaniami, możliwościami, żeby przyjmować akcenty dobre i trafione. Chcę podziękować wszystkim Państwu, którzy zagłosowali za, opozycji szczególnie, ale też i pracownikom i członkom zarządu. Dziękuję!


Całość sesji online można zobaczyć Tutaj


Wszystkie dokumenty oraz porządek sesji znajdują się tutaj


W związku z rozpoczynającymi się Świętami Bożego Narodzenia Sesja zakończona została muzycznym akcentem. Radni oraz pracownicy Starostwa mogli wysłuchać kolęd w wykonaniu Zespołu złożonego z pracowników Starostwa, członków rodzin naszych pracowników oraz samego Starosty Krzysztofa Smeli, który nie tylko śpiewał, ale również grał na akordeonie. W poczuciu jedności wszyscy przełamali się opłatkiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).