Sobota, 15 czerwca 2024r. | Imieniny: Wita, Jolanty
Pokaż menu

Kolejna duża inwestycja w szpitalu w Blachowni

29 czerwca, 2016

Biskup Antoni Długosz i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra poświęcili wczoraj (28 czerwca) nowy, 8-osobowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni. W uroczystości otwarcia oddziału oprócz dyrekcji i pracowników szpitala oraz kierownictwa Polskiej Grupy Medycznej (dzierżawca szpitala) z prezes Joanną Szyman na czele, uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści: Szymon Giżyński i Artur Warzocha, samorządowcy: starosta częstochowski Andrzej Kwapisz, wicestarosta Henryk Kasiura, naczelnik Wydziału EZK Janusz Krakowian, burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska i wójt gminy Konopiska Jerzy Żurek, dziennikarze z lokalnych redakcji, współpracujący z placówką profesorowie oraz wiele innych osób związanych zawodowo (i nie tylko) z blachowniańskim szpitalem.

Nowo otwarty oddział spełnia najwyższe europejskie standardy. Wszystkie łóżka posiadają sterowanie elektroniczne i materace zapobiegające odleżynom. Przy każdym znajduje się specjalistyczna aparatura, m.in. do monitorowania parametrów życiowych. Są tu respiratory, aparaty nerko zastępcze, stacje dokujące z pompami infuzyjnymi, defibrylatory, przyłóżkowe aparatyUSG, a także mobilny rentgen. Poza salą chorych na oddziale znajduje się także pomieszczenie do przygotowywania leków, pokój socjalny oraz kilka magazynów i toalety. Utworzenie oddziału kosztowało 5 mln zł i wiele pracy. Trzeba było przeprowadzić kompleksowy remont, w ramach którego konieczna była m.in. wymiana instalacji. W chwili obecnej działają już klimatyzacja i wentylacja. A jak zapowiada prezes Joanna Szyman, to nie koniec inwestycji w Blachowni. Na modernizację i czekają sale operacyjne. W trakcie realizacji jest montaż ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym szpital zyska niezależność energetyczną, a sierpniu planowane jest oddanie do użytku odtwarzanego po latach wejścia głównego.

Podczas uroczystości oddania do użytku nowego oddziału prezes J. Szyman poinformowała, że tylko w okresie ostatniego półrocza szpital udzielił pomocy 3 tys. pacjentów. Wykonano 1,2 tys. operacji, w tym m.in. 70 zabiegów endoprotezoplastyki stawu biodrowego i 50 stawu kolanowego

Szpital w Blachowni jest jedynym podmiotem leczniczym realizującym umowę z NFZ w zakresie leczenia szpitalnego, udzielającym świadczeń na terenie miasta i gminy Blachownia oraz powiatu częstochowskiego, który posiada OAiIT ( niestety bez kontraktu z NFZ ). Zapewnia świadczenia również dla pacjentów z Częstochowy oraz powiatów kłobuckiego i lublinieckiego. W obrębie szpitala pacjenci mają do dyspozycji 168 łóżek w ramach siedmiu funkcjonujących w nim oddziałów, a także poradnię rehabilitacyjną oraz pracownie diagnostyki i endoskopii.

 

Galeria zdjęć
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).