Niedziela, 3 grudnia 2023r. | Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Pokaż menu

Nowe możliwości Szpitala w Blachowni

21 marca, 2016

Tylko w tym roku Polska Grupa Medyczna zamierza zainwestować w szpital w Blachowni 6 mln zł – poinformowano dziennikarzy lokalnych mediów podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni 19 marca br. W spotkaniu oprócz dziennikarzy uczestniczyli także przedstawiciele władz powiatu, okolicznych gmin i miasta Częstochowy, konsultant naukowy szpitala Józef Dzielicki, a także pracownicy szpitala i szefowie grupy Scanmed z Krakowa, w skład której od niedawna wchodzi Polska Grupa Medyczna. To właśnie prezes zarządu Scanmedu i równocześnie prezes PGM Joanna Szyman wraz z dyrektorem szpitala Tomaszem Kołodziejskim przedstawili niezwykle ambitne plany rozwoju tej placówki. 

Głównym z nich jest uruchomienie jeszcze w tym roku nowoczesnego oddziału intensywnej terapii z ośmioma łóżkami i przeprowadzenie kompleksowej modernizacji oddziałów pediatrycznego oraz ginekologicznego i położniczego. Ponadto PGM zamierza doposażyć oddział neonatologii, zakupić sprzęt diagnostyczny (m.in. aparaty USG, echokardiografy, wieże artroskopowe) i laparoskopowy do małoinwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej, onkologicznej i ortopedii. Na terenie szpitala udało się już uruchomić bazę transportu sanitarnego z własnymi ratownikami i własnym, nowoczesnym ambulansem. Dzięki nawiązaniu współpracy z uważanym za ojca polskiej szkoły laparoskopii prof. Józefem Dzielickim, przeprowadzane są zabiegi laparoskopowe z zakresu chirurgii tarczycy, ginekologii , onkologii i ortopedii. Wprowadzono również nowe rodzaje zabiegów w zakresie endoprotezo plastyki oraz pakietu onkologicznego, a także nowatorski zabieg laparoskopowy przepukliny przełykowo-żołądkowej metodą opracowana przez prof. J. Dzielickiego. Szpital wdrożył już środowiskową i żywieniową normę jakości i zapowiada ubieganie się o certyfikaty szpitala bez bólu i szpitala przyjaznego dzieciom.

Dyrektor T. Kołodziejski przedstawił także plany związane z z remontami „zewnętrznymi”. Już wyburzono betonowe konstrukcje stojące przed dawnym wejściem głównym do szpitala, by przywrócić pierwotny układ komunikacyjny, a niedługo na dachu szpitala pojawia się ogniwa fotowoltaiczne, by placówka stała się niezależna pod względem energetycznym.

Reprezentujący władze powiatu częstochowskiego wicestarosta częstochowski Henryk Kasiura mówiąc o znaczeniu szpitala w Blachowni dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego powiatu nie ukrywał zadowolenia i uznania dla planów Polskiej Grupy Medycznej. Poinformował także, że na najbliższej sesji Rady Powiatu przyjęte zostanie stanowisko w sprawie poparcia PGM w negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczących rozszerzenia zakresu działalności Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni poprzez ponowne uruchomienie oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, neonatologii oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej finansowanych ze środków publicznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).