Poniedziałek, 25 września 2023r. | Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Pokaż menu

Po XIII sesji Rady Powiatu

28 stycznia, 2016

Gośćmi dzisiejszej, XIII sesji Rady Powiatu byli m.in. przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej: st. bryg. Sławomir Olbryś wraz ze swym zastępcą st. bryg. Jarosławem Piotrowskim oraz zastępca komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie bryg. Robert Łazaj.

Komendant Olbryś przedstawił radnym informację o działalności podległej mu jednostki, z której wynika, że w 2015 roku na obszarze miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego powstało ogółem 6151 zdarzeń. Jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały 2671 razy przy pożarach, 3054 razy podczas miejscowych zagrożeniach i 426 razy w ramach alarmów fałszywych. 

W stosunku do ogólnej liczby interwencji, pożary stanowiły 43,4 %, miejscowe zagrożenia 49,6% natomiast alarmy fałszywe niespełna 7% zdarzeń.W odniesieniu do 2014 roku odnotowano wzrost liczby pożarów o 498 zdarzeń tj.(22,9%), wzrost liczby miejscowych zagrożeń o 396 zdarzeń ( 14,9 %), wzrost liczby alarmów fałszywych o 57 zdarzeń (15,4%). Podobnie jak w latach ubiegłych w zdecydowanej większości przypadków zarówno w grupie pożarów, jak i miejscowych zagrożeń dominowały zdarzenia małe. Największy wzrost o 22,9% procent odnotowano przy wyjazdach do pożarów (co stanowi więcej o 498 zdarzeń), spowodowane było to w szczególności wzrostem ilości interwencji związanych z gaszeniem suchych traw, nieużytków rolniczych oraz lasów. Zaobserwowano również wzrost wyjazdów do alarmów fałszywych o 15,4%   co stanowi 57 interwencji. W 2015 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z obszaru chronionego KM PSP Częstochowa podejmowały działania ratowniczo-gaśnicze średnio co 1 godzinę i 25 minut. Pożary powstawały średnio co 3 godziny i 16 minut, natomiast do miejscowych zagrożeń dochodziło średnio co 2 godziny i 52 minuty.

Komendant R. Łazaj przedstawił radnym prezentację poświęconą programowi ograniczenia liczby ofiar pożarów „Zgaś Ryzyko” oraz szeroko omówił kwestie związane z zapobieganiem zatruciom tlenkiem węgla (czad).

Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli wszystkie przewidziane w porządku obrad projekty uchwał. M.in. zaakceptowali Strategię Rozwoju Powiatu Częstochowskiego na lata 2016 – 2020” oraz zgodzili się na wprowadzenie zmian w budżecie powiatu wynikające ze wzrostem dochodów i przychodów. Wprowadzono do budżetu kwotę 20 910 zł przekazaną przez gminę Kruszyna na projekt drogi w Lgocie oraz dotację marszałka województwa śląskiego w wysokości 169 252 zł na realizację programu oświatowego Erasmus+ przez Liceum Ogólnokształcące w Kamienicy Polskiej i Zespół Szkół w Złotym Potoku. Wolne środki pozostałe z ub. roku w wysokości około 770 tys. zł postanowiono przeznaczyć na opracowanie siedmiu projektów drogowych (720 tys. zł) i na dwa projekty oświatowe  realizowane przez Zespół Szkół w Złotym Potoku i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bogumiłku (łącznie 50 tys. zł).

Strona 1 z 1

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).