Środa, 11 grudnia 2024r. | Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Pokaż menu

Rozmawiali o szczepieniach przeciwko wirusowi HPV

13 kwietnia, 2016

7 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyło się spotkanie  dotyczące realizowanego przez powiat częstochowski programu polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyczny – szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)”.  Spotkanie prowadziła dr n. med. Anna Bartosińska - Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej  przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz SANUS Sp. z o.o. NZOZ Przychodnia Lekarska w Częstochowie, będąca głównym realizatorem programu. Uczestniczyli w nim rodzice 11 – letnich dziewczynek, zamieszkałych na terenie gmin należących do powiatu częstochowskiego, objętych programem oraz pielęgniarki z przychodni lekarskich z obszaru powiatu.  Dr n.med. Anna Bartosińska –Dyc przekazała informacje na temat szczepień i zagrożeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest odpowiedzialny, m.in. za raka szyjki macicy. Doktor Bartosińska - Dyc mówiła jak ważna jest  profilaktyka i regularne badania cytologiczne oraz kontrola stanu zdrowia.  Wczesne wykrywanie niepokojących zmian doprowadzi bowiem do spadku umieralności kobiet na raka szyjki macicy. Przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy - mówiła dr Bartosińska - Dyc.  Najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepionka, która zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy. Obecnie wiemy już bardzo dużo na temat wirusa HPV, ale jednocześnie nie bardzo możemy go opanować. Odnotowuje się wiele zakażeń, szczególnie wśród ludzi młodych. Dlatego ważne jest, żeby dziewczynka została zaszczepiona jak najwcześniej. To daje jej największą pewność zabezpieczenia przed wirusem HPV – mówiła dr Bartosińska-Dyc. Wielu rodziców rezygnuje ze szczepionki z powodu obaw przed jej skutkami ubocznymi. Jak wyjaśniają lekarze, obawy w większości są nieuzasadnione. Nie ma bowiem konkretnych dowodów, aby szczepionka przeciwko HPV powodowała zagrażające zdrowiu skutki uboczne. Szczepienia w przychodniach lekarskich na terenie powiatu częstochowskiego rozpoczęły się w miesiącu kwietniu. Dziewczynki szczepione są szczepionką czterowalentną Silgard - typ: 6,11,16,18, po uprzednim badaniu. Szczepienie jest bezpłatne. Powiat częstochowski na realizację programu przeznaczył kwotę 130 tys. zł.





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).