Wtorek, 25 marca 2025r. | Imieniny: Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Pokaż menu

Święto tradycji w Powiecie Częstochowskim

23 lutego, 2025
Święto tradycji w Powiecie Częstochowskim

Święto tradycji w Powiecie Częstochowskim

Wieczór z Teatrem Obrzędowym Kół Gospodyń Wiejskich – święto tradycji w Powiecie Częstochowskim

W niedzielę, 23 lutego 2025 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach odbył się niezwykły „Wieczór z Teatrem Obrzędowym Kół Gospodyń Wiejskich”, który zgromadził licznych miłośników kultury ludowej. Wydarzenie, zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, stanowiło wyjątkową podróż w czasie, pozwalającą uczestnikom zanurzyć się w bogactwie tradycji Ziemi Częstochowskiej.

Na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Śpiewaczy „Klepisko”, tworząc barwne widowiska pełne tradycyjnych pieśni, wzorów i obrzędów. Dzięki pasji i zaangażowaniu wykonawców widzowie mogli doświadczyć autentycznych zwyczajów, które od pokoleń są częścią lokalnego dziedzictwa.

Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili m.in.:

Nina Sapa – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Jan Miarzyński – Wicestarosta Częstochowski

Leonard Smolarski – Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

Kamil Pawłowski – Koordynator Biura Regionalnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Lidia Koj-Kamińska – częstochowska etnografka, współpracująca z Instytutem

Pod kierownictwem i przy ogromnym zaangażowaniu pani Lidii Koj-Kamińskiej trzy Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały widowiska nawiązujące do polskiej tradycji wiejskiej:

„Suszenie siana” – KGW Zdrowianki (Zdrowa, gm. Kłomnice)

„Zielone Świątki” – KGW Skrajniczanki (Skrajnica, gm. Olsztyn)

„Matki Boskiej Zielnej” – KGW Pabianki (Pabianice, gm. Janów)

Dodatkowo Zespół Śpiewaczy „Klepisko” zaprezentował pieśni i widowisko obrzędowe „Chodzenie z pasyjką”, ukazujące tradycje wielkopostne regionu.

Projekt został zrealizowany ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wieczór upłynął w atmosferze pełnej wzruszeń i zachwytu nad bogactwem ludowych obrzędów. Serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich artystów, którzy przyczynili się do tego niezwykłego wydarzenia.





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).