Rynek wtórny czy pierwotny – co wybrać?
Przed zakupem mieszkania musimy podjąć szereg decyzji związanych z jego wyborem. Trzeba między innymi przemyśleć, czy mieszkanie ma być nowe, czy z drugiej ręki. Obie opcje mają zalety i wady. Dlatego warto starannie rozważyć, jakie cechy mieszkania są dla nas najważniejsze.
Rynek mieszkaniowy dzieli się na dwa sektory. Pierwszy z nich to segment pierwotny, na którym działają firmy deweloperskie. Można od nich kupić mieszkanie w nowej zabudowie, czyli zostać pierwszym właścicielem danego lokum. Rynek wtórny obejmuje nieruchomości z drugiej ręki. Możemy tu spotkać lokale w starszej zabudowie, kamienice, ale też mieszkania na nowych osiedlach. Jak odpowiednio wybrać mieszkanie, które będzie spełniać nasze potrzeby?
Kiedy nowe mieszkanie to najlepszy wybór?
Lokale deweloperskie są zwykle droższe i powstają w nowoczesnej zabudowie. Dzięki temu dają szerokie pole do samodzielnej aranżacji. Prócz tego jako pierwsi właściciele możemy cieszyć się wnętrzem bez śladów eksploatacji. Nowe nieruchomości posiadają zazwyczaj udokumentowany układ funkcjonalny, dzięki czemu możemy łatwiej dobrać lub dostosować mieszkanie do swoich potrzeb. Nowe budownictwo to również niskie koszty utrzymania. Osiedla są coraz częściej zarządzane przez wspólnoty, co oznacza niższe koszty eksploatacji i nieduże nakłady na fundusz remontowy.
Ostatnio w naszym kraju dużo się mówi o jakości energetycznej budynków. Właściciele mieszkań w nowym budownictwie nie muszą się tym martwić. Nowoczesna zabudowa to bardziej ekologiczne i trwałe budynki. Prócz tego projektanci nowych osiedli dużo częściej myślą kompleksowo o potrzebach mieszkańców. Dlatego mogą się oni cieszyć dobrze utrzymanymi terenami zielonymi czy przestrzenią rekreacyjną.
Osiedla projektowane współcześnie bardzo często są strzeżone i zamknięte. Daje to spory komfort mieszkańcom i zapewnia bezpieczne place zabaw dla najmłodszych. Poza tym dzielnice tego typu znajdują się często na przedmieściach z dala od zgiełku zatłoczonego centrum.
Wady nowego mieszkania? Największa z nich to cena, którą trudno jest negocjować z deweloperem. Budowane obecnie lokale potrafią być o nawet kilkanaście procent droższe niż lokum z drugiej ręki. Poza tym wspomniane już położenie na przedmieściach może stać się problemem, jeśli dana okolica nie jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta i nie ma w niej dobrze rozwiniętej infrastruktury.
Dlaczego warto szukać mieszkania na rynku wtórnym?
Mieszkania z drugiej ręki z zasady są tańsze, a ich cena ofertowa potrafi się zmienić po negocjacjach. Lokum z rynku wtórnego łatwo znaleźć w każdej części danego miasta. Jeśli zależy nam na mieszkaniu w atrakcyjnej lokalizacji, najczęściej musimy szukać właśnie w tym segmencie.
Na rynku wtórnym znajdziemy najczęściej mieszkania w kamienicach i na osiedlach z wielkiej płyty. Te drugie mogą wydawać się mniej atrakcyjne, jednak najczęściej przyciągają inwestorów wygodną infrastrukturą i dobrą komunikacją z resztą miasta.
Oczywistą wadą używanych mieszkań są ślady po poprzednich lokatorach. Mieszkania mogą być w kiepskim stanie i trudne do remontu. Dla wielu kupujących tanie mieszkanie z drugiej ręki to świetna okazja do inwestycji. Jednak by okazała się ona opłacalna, musimy nie tylko dobrze sprawdzić stan prawny nieruchomości, ale i jego potencjał do nowych aranżacji.
Starsze osiedla mogą kusić bogatą infrastrukturą miejską, ale bywają też ciasne. Problem z miejscem parkingowym czy przestrzenią do zabawy dla najmłodszych to częsta bolączka tego typu dzielnic. Z drugiej strony nowe inwestycje to często duża przestrzeń do dyspozycji lokatorów dostosowana do współczesnych standardów. Budynki są stawiane w odpowiedniej odległości i nie ma poczucia ścisku, którego możemy doświadczać, mieszkając w starszych częściach miasta.