Piątek, 21 sierpnia 2026r. | Imieniny: Joanny, Kazimiery, Piusa
Pokaż menu

Nowoczesne laboratoria AI w szkołach / 2026-08-20

21 sierpnia, 2026
Nowoczesne laboratoria AI w szkołach                 / 2026-08-20

Nowoczesne laboratoria AI w szkołach / 2026-08-20

Sześć szkół z terenu Gminy Mstów zostało wyposażonych w nowoczesne laboratoria sztucznej inteligencji (AI), w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). To ważna inwestycja w rozwój kompetencji cyfrowych uczniów oraz przygotowanie młodego pokolenia do wyzwań współczesnego świata.

Laboratoria AI zostały nieodpłatnie przekazane Organowi prowadzącemu tj. samorządowi Gminy Mstów. Sprzęt trafił do:
- Szkoły Podstawowej w Mstowie,
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaskrowie,
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Małusach Wielkich,
- Szkoły Podstawowej w Brzyszowie,
- Szkoły Podstawowej w Krasicach,
- Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy.

infografika

Nowoczesne wyposażenie dla uczniów
Sprzęt był przyznawany na podstawie ankiet, wypełnianych przez dyrektorów placówek oświatowych. Każda ze szkół otrzymała kompletny zestaw wyposażenia laboratorium sztucznej inteligencji (AI). W skład każdego zestawu wchodzą:
* 15 laptopów dla uczniów oraz 1 laptop dla nauczyciela,
* jednostka centralna usług AI, katalogowych i plikowych – desktopowa stacja robocza,
* urządzenie sieciowe AP z WiFi,
* mobilna szafka na urządzenia z funkcją ładowania laptopów,
* zasilanie gwarantowane UPS dla jednostki centralnej,
* monitor interaktywny o przekątnej ekranu minimum 75 cali (188,5 cm) wraz ze stojakiem,
* 2 kamery HD USB wraz z mikrofonami i statywami,
* kompletne oprogramowanie.

Tak wyposażone laboratoria stworzą uczniom możliwość praktycznego poznawania nowych technologii, rozwijania umiejętności cyfrowych oraz zdobywania wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji. Nowoczesne stanowiska pracy pozwolą również nauczycielom na prowadzenie zajęć z wykorzystaniem interaktywnych materiałów, narzędzi cyfrowych i rozwiązań opartych na AI.

Inwestycja w kompetencje przyszłości
Sztuczna inteligencja staje się coraz ważniejszym elementem życia społecznego, edukacji i gospodarki. Dlatego zapewnienie uczniom dostępu do nowoczesnych technologii już na etapie szkoły podstawowej jest istotnym elementem przygotowania ich do dalszej nauki i przyszłej aktywności zawodowej.
Laboratoria AI będą mogły służyć nie tylko do nauki obsługi sprzętu, ale także do rozwijania kreatywności, logicznego myślenia, pracy zespołowej oraz świadomego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii.

Blisko milion złotych na wyposażenie szkół
Łączna wartość przekazanego do szkół sprzętu wynosi 931 643,82 zł. Jest to znaczące wsparcie dla placówek oświatowych Gminy Mstów i kolejny krok w kierunku unowocześniania bazy dydaktycznej.
Dzięki realizacji przedsięwzięcia uczniowie zyskali dostęp do nowoczesnych laboratoriów, które mogą stać się miejscem zdobywania wiedzy, eksperymentowania i rozwijania zainteresowań związanych z technologiami przyszłości.

Inwestycja w sześć laboratoriów sztucznej inteligencji to inwestycja przede wszystkim w uczniów – ich wiedzę, umiejętności i kompetencje, które będą miały coraz większe znaczenie w zmieniającym się świecie.

Wstecz




Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).