Czwartek, 13 sierpnia 2026r. | Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Pokaż menu

Słonce Jury

13 sierpnia, 2026
Słonce Jury

Jako znakomite miejsce do obserwowania wczorajszego zaćmienia Słońca setki osób wybrały wysokie skalne wzgórza w okolicach Olsztyna.

W kulminacyjnym momencie zaćmienia tarcza Słońca zasłonięta była przez Księżyc w ponad 80 procentach. Tuż po kulminacji Słońce skryło się za horyzontem.

Dla osób, które przegapiły wczoraj kosmiczny spektakl mamy dobrą wiadomość. Najbliższe pełne zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z olsztyńskich wzgórz będzie miało miejsce już 7 października 2135 roku. Olsztyn zaprasza

Zdjęcia: Tomasz Sieniawski




Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).