Piątek, 18 października 2024r. | Imieniny: Juliana, Lukasza

Projekt “Kto ty jesteś? – Polak mały” w Przedszkolu w Złotym Potoku

15 października, 2024
Projekt “Kto ty jesteś? – Polak mały” w Przedszkolu w Złotym Potoku

Przedszkole w Złotym Potoku, we współpracy z Fundacją Future Minds, realizuje projekt „Podwodny Świat – edukacja STEAM z klockami LEGO” w ramach programu finansowanego ze środków Ministra Edukacji „Kto Ty jesteś – Polak mały” na rok 2024. Projekt wprowadza dzieci w zagadnienia z obszaru STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka), a jego realizacja oparta jest na sprawdzonej metodologii FIRST LEGO League Discover. W trakcie zajęć dzieci  z grupy „Motylki” będą uczyły się o morzach i oceanach, budując modele z klocków LEGO, rozwijając swoje umiejętności twórcze, poznawcze oraz współpracę.

Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania dzieci w proces edukacji poprzez rozwijanie ich kreatywności, zdolności emocjonalno-społecznych oraz logicznego myślenia. W ramach modułu „Odkrywcy świata” dzieci uczestniczą w zajęciach, które promują nauki ścisłe i przyrodnicze zgodnie z ideą STEM, umożliwiając im eksperymentowanie oraz rozwijanie zdolności manualnych i zainteresowań w różnych dziedzinach wiedzy.

STEM to akronim angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technika, inżynieria, matematyka), a gdy dodamy do tego (Sztukę) otrzymujemy STEAM.

W projekcie wykorzystane będą sprawdzone metody i narzędzia, które wspierają wszechstronny rozwój dzieci poprzez zabawę, kreatywność i naukę o świecie:

FIRST LEGO League DISCOVER - to globalny program edukacyjny dla dzieci, który rozwija ich zainteresowania nauką, technologią i inżynierią poprzez kreatywne projekty oraz pracę zespołową z wykorzystaniem klocków LEGO.

Metoda 6 klocków - wspiera rozwój poznawczy i kreatywny dzieci, oferując rodzicom narzędzia do kontynuacji edukacji w domu poprzez zabawę z prostymi, ale skutecznymi zadaniami.

STEAM - integruje naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę, umożliwiając dzieciom eksperymentowanie i rozwijanie umiejętności poprzez praktyczne zadania.

Edukacja morska - dzieci uczą się o ekosystemach morskich, budując modele z klocków LEGO i zdobywając wiedzę na temat ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju.

Na zakończenie programu w przedszkolu odbędzie się wydarzenie finałowe. W jego ramach planowana jest wystawa prac dzieci. Podczas wystawy dzieci zaprezentują swoje projekty, które zostaną stworzone w ramach projektu „Kto Ty jesteś? Polak Mały!” – Podwodny Świat – edukacja STEAM z klockami LEGO. Recenzenci będą oceniać pracę i rozmawiać z drużynami. Aby uhonorować ich wysiłek i osiągnięcia dzieci otrzymają medale i wyróżnienia za udział w projekcie. Wystawa będzie okazją do prezentacji efektów pracy dzieci, podzielenia się pomysłami oraz wspólnej zabawy i integracji.

Rodzice dzieci biorących udział w projekcie zostali zapoznani z założeniami projektu podczas poprowadzonego specjalnie dla nich webinar’u oraz otrzymali podwójne zestawy do metody 6 klocków. Nauczyciele Przedszkola w Złotym Potoku, którzy będą prowadzić zajęcia w projekcie zostali przeszkoleni w zakresie metody pracy.

W ramach projektu Przedszkole w Złotym Potoku otrzyma cenne zestawy klocków LEGO:

6 x Steam Park

6 x Mój Świat XL

6 x Discover Set

oraz inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć.

Część zestawów klocków już do nas dotarło!!!

Więcej o projekcie na stronie: https://edukacjasteam.pl/

Informację zamieściła: Anna Kozieł

Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.