Sobota, 20 lipca 2024r. | Imieniny: Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty

Realny budżet i bezpieczne finanse. IV Sesja Rady Miejskiej.

19 lipca, 2024
Realny budżet  i bezpieczne finanse. IV Sesja Rady Miejskiej.

W środę, 17 lipca, odbyła się Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej nr IV, której głównym przedmiotem było dokonanie niezbędnych zmian w budżecie gminy, aby m.in. zapewnić mieszkańcom wykonanie oczekiwanych przez nich inwestycji i zapewnić bezpieczne funkcjonowanie placówek oświatowych.

Z uwagi na wcześniejsze niedoszacowanie w budżecie poziomu wydatków bieżących (w tym szczególnie na bezpieczne funkcjonowanie placówek oświatowych, a także zabezpieczenie środków na zaplanowane i oczekiwane przez mieszkańców inwestycje), Rada Miejska na wniosek Burmistrza Blachowni podjęła decyzję o zwiększeniu dochodów gminy do kwoty 90,7 mln. zł.

Związane to było z wyrażeniem zgody na zaciągnięcie przez gminę dodatkowego kredytu w wysokości 2,5 mln zł.

Wydatki budżetu Blachowni na rok 2024 zostają zwiększone o kwotę 2 802 116,10 zł do kwoty 97 861 101,39 zł w tym wydatki bieżące na kwotę 1 299 484,10 zł. i wydatki inwestycyjne na kwotę 1 502 632,00 zł.

Racjonalizacja budżetu i wskazanie wiarygodnych źródeł finansowania wszystkich zaplanowanych w tym roku inwestycji, pozwolą także skutecznie zabezpieczyć m.in. zobowiązania gminy wynikające z uprzednio zawartych umów na budowę kanalizacji sanitarnej i są zgodne z faktyczną wysokością kosztów wynikających z przeprowadzonych przetargów na wykonanie wielu inwestycji.

Zwiększone wydatki inwestycyjne dotyczą m.in. projektu budowy parku wodnego po północnej części zalewu. Wartość tej inwestycji w przeprowadzonym przetargu zwiększyła się o blisko 900 tyś zł w stosunku do wcześniej planowanych na ten rok kwot. Bez dokonanych zmian budżetowych gmina nie mogłaby podpisać umowy z wyłonionym wykonawcą. W zwiększonych kosztach inwestycyjnych została również ujęta modernizacja skrzyżowania dróg powiatowych nr 1076 S oraz 1048 S – ul. Długiej w Łojkach ( tzw. ryneczek) wraz z odwonieniem opiewająca na kwotę 300 tyś zł.

Z kolei w wydatkach bieżących uwzględniono m.in. brakujące dotychczas w budżecie środki w wysokości 500 tyś zł. przeznaczone na finansowanie Szkoły Podstawowej w Cisiu. Fundusze te są niezbędne do zabezpieczenia finansowego szkoły i pozyskane zgodnie z wymogami ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Mimo uchwalonych dodatkowych zobowiązań kredytowych gminy, sytuacja finansowa bieżąca i perspektywiczna zachowuje pełne bezpieczeństwo i w żaden sposób nie zagraża stabilności finansowej Gminy, o czym świadczą wskaźniki zaakceptowane przez Radnych Miejskich w wieloletniej prognozie finansowej. Ich wartości odzwierciedlają tabela nr 8 i 9 WPF, opublikowane w załączniku. Gmina Blachownia zapewnia sobie w ten sposób trwały rozwój, dbając jednocześnie o poprawność formalną i zdrowe finanse publiczne.

Gmina Blachownia